Marchew pastewna
23 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wygląda uprawa marchwi pastewnej?

Marchew pastewna jest wartościową paszą dla bydła i koni. Podawana jest przede wszystkim młodym zwierzętom. Jest cennym źródłem białka, skrobi, związków azotowych, karotenu oraz witamin z grup A, B i C. Ma wiele odmian, które różnią się między sobą kształtem i wielkością korzenia oraz jego kolorem. Jak uprawiać marchew pastewną, aby uzyskać wysokie plony?

Siew marchwi pastewnej

Marchew pastewną należy siać na początku kwietnia z wykorzystaniem siewnika zbożowego. W przypadku wysiewu na wysadki najlepiej siać 5-6 kg nasion na hektar (w rzędy o rozstawie 30-40 cm), a w przypadku wysiewu na paszę 3-4 kg nasion na hektar. Nasiona marchwi pastewnej dobrej jakości są dostępne między innymi w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin. Po siewie należy wykonać zabieg wałowania przy pomocy wału gładkiego, a do 10 dni po siewie zastosować oprysk. Bardzo ważne jest regularne odchwaszczanie stanowiska, ponieważ z racji tego, że marchew długo wzrasta, może ono łatwo zarosnąć niepożądanymi roślinami. Wraz z nasionami marchwi warto wysiewać rośliny szybko wschodzące, które wyznaczą rzędy i ułatwią pielęgnację.

Nawożenie marchwi pastewnej

Pomimo tego, że marchew pastewna cechuje się wysokimi wymaganiami pokarmowymi, powinna być nawożona niewielkimi dawkami obornika. Optymalna dawka, którą należy zastosować jesienią, to 20-25 t/ha. Dawkę nawozów mineralnych najlepiej dobrać na podstawie analizy chemicznej składu gleby. W przypadku jej braku orientacyjnie na hektar uprawy stosuje się 70-120 kg N, 80-120 kg P2O5 oraz 150-250 kg K2O, przyjmując, że marchew pastewna potrzebuje średniej ilości azotu, ale dużej ilości potasu. Dobre zaopatrzenie stanowiska w ten drugi pierwiastek sprzyja bowiem lepszemu wybarwieniu korzeni spichrzowych.

Zbiór nasion i korzeni na wysadki

Nasiona marchwi pastewnej najlepiej zbierać w drugiej połowie sierpnia. Można je młócić różnego rodzaju młocarniami. Po wymłóceniu nasiona należy otrzeć z włosków. Plony nasion osiągają 4-10 q/ha. Najlepszym terminem na zbiór korzeni marchwi pastewnej jest druga dekada października – zwłaszcza przy pogodnej jesieni marchew rośnie jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli przebieg pogody jest korzystny, zbiór można przeprowadzić w trzeciej dekadzie października. Korzenie należy wyorywać pługiem, wyorywaczem, kopaczką do ziemniaków lub zbierać kombajnem ziemniaczanym (w przypadku zastosowania odpowiedniej techniki siewu). Liście należy obciąć 2-3 cm ponad główką korzeni. Zebrane korzenie najlepiej przechowywać w temperaturze 0-2°C, tak aby ani się nie zagrzały, ani nie zaparowały.