brama garazowa przeglad
17 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wygląda przegląd bramy garażowej?

Bramy garażowe pojawiają się w większości domów jednorodzinnych, a niekiedy także w budynkach o zupełnie innym przeznaczeniu. Obecnie na rynku znaleźć można w pełni zautomatyzowane modele tego typu produktów, które wymagają regularnego sprawdzania stanu technicznego. Jak wygląda klasyczny przegląd bramy garażowej i jak często należy go przeprowadzać?

Czym jest przegląd bramy garażowej?

Przegląd bramy garażowej to usługa realizowana przez wykwalifikowanych pracowników. Dysponują oni odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą z zakresu działania systemów w takich konstrukcjach. Serwis polega głównie na sprawdzeniu najważniejszych elementów bramy oraz ich zakonserwowaniu. Przeglądy powinny być realizowane regularnie, ponieważ pozwalają na uniknięcie konieczności ponownego montażu całej konstrukcji, co zwykle bywa znacznie droższe niż usługa serwisowa.

Co wchodzi w skład przeglądu bramy garażowej?

Dokładny przebieg przeglądu bramy garażowej zależy od firmy realizującej usługę. Istnieje jednak kilka etapów, które musi objąć ten proces. Są to takie zabiegi, jak:

  • sprawdzenie wszystkich elementów bramy,
  • konserwacja,
  • smarowanie prowadnic, zawiasów, łożysk rolek, sprężyn, łańcucha i mechanizmu otwierania.

Konstrukcje poszczególnych typów bram garażowych różnią się od siebie, co wpływa na dokładny przebieg przeglądu. Niektóre modele są bardziej zaawansowane technologicznie, dlatego wymagają dodatkowego sprawdzenia systemów automatycznych.

Podczas przeglądu technicznego bramy warto również sprawdzić zabezpieczenia. W tym celu przeprowadza się kontrolę elementów takich jak mechanizmy przeciążeniowe oraz fotokomórka.

Dlaczego warto przeprowadzać przeglądy?

Przeglądy bram garażowych pozwalają na uniknięcie lub pozbycie się usterek, które z biegiem czasu mogłyby przyczynić się do konieczności całkowitej wymiany poszczególnych elementów. Czasami konserwację da się przeprowadzić w pełni samodzielnie, jednak raz na jakiś czas warto skorzystać z profesjonalnych usług.

Odpowiednie dbanie o bramę garażową pozwala na zachowanie jej dobrego stanu przez nawet kilkadziesiąt lat. Najważniejsze są ruchome części mechaniczne, które należy regularnie smarować i czyścić za pomocą specjalnych preparatów

– tłumaczy specjalista z firmy RAPI.

Fachowcy przeprowadzający serwis bramy garażowej dysponują wiedzą, która pozwala na wykrycie usterek często jeszcze przed całkowitym uszkodzeniem konkretnego elementu. Przeglądy takich konstrukcji warto realizować co najmniej raz na rok, a w sytuacji, gdy wchodzą one w skład drogi ewakuacyjnej, jest to zabieg konieczny.