Garaż
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybudować garaż bez pozwolenia?

Jeśli planujesz postawienie garażu na swojej działce, warto wiedzieć, jak wygląda to od strony prawnej. Mimo iż kilka lat temu przepisy zmieniły się na korzystniejsze dla właścicieli działek, to w niektórych przypadkach, ustawienie obiektu garażowego na posesji może wymagać dokonania zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Czy w takim razie każdy może wybudować garaż bez pozwolenia?

Stopień sformalizowania postawienia na swojej działce obiektu przeznaczonego do postoju pojazdów zależy od rodzaju konstrukcji budynku. Przepisy dokładnie określają, co można umieścić na posesji bez pozwolenia, a co wymaga zgody urzędnika.

Rodzaje garaży

Czy każdy garaż można postawić na działce bez pozwolenia? Według pracownika firmy Garaże JoAND Stal z okolic Limanowej, wymagane formalności zależą od konstrukcji obiektu i sposobu przytwierdzenia go do podłoża. W ujęciu ogólnym, jeśli garaż nie jest na stałe zamocowany do ziemi, tylko stoi na bloczkach, które umożliwiają jego przeniesienie w każdej chwili, to pozwolenie na budowę nie jest niezbędne, natomiast wymagane jest zgłoszenie do lokalnego urzędu chęci ustawienia takiego obiektu.

Jeśli planujesz budowę garażu trwale związanego, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2, to także wystarczy zgłoszenie zamiaru jego postawienia. Budując garaż o metrażu powyżej 35m2 lub wzbogacony o drugą kondygnację, musisz jednak zwrócić się
o pozwolenie na budowę, ponieważ taki obiekt jest traktowany jako pełnoprawny budynek i w tym przypadku ma zastosowanie standardowe prawo budowlane.

Garaż czy wiata garażowa?

Jeśli zależy Ci na ustawieniu na działce garażu bez pozwolenia, powinieneś wybrać odpowiedni rodzaj budynku. W świetle prawa obiekty do przeznaczone do postoju pojazdów dzielą się na garaże i wiaty garażowe. Aby konstrukcja została uznana za garaż, musi mieć cztery ściany i być pokryta dachem. Nie ma znaczenia materiał, z jakiego została wykonana, więc zarówno „blaszak”, jak i murowany budynek oficjalnie będą garażem.

Wiata garażowa natomiast charakteryzuje się otwartą konstrukcją, czyli może mieć ściany maksymalnie z trzech stron. W przypadku wiat nie obowiązują żadne obostrzenia i można je stawiać na działkach według uznania, bez konieczności zgłaszania tego do urzędu.

Jeśli masz wątpliwości, jaki rodzaj konstrukcji garażowej niewymagającej pozwolenia wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z pracownikiem lokalnego urzędu. W tej sytuacji będziesz miał pewność, że garaż bez pozwolenia, który stanie na Twojej działce na pewno znajduje się tam legalnie i nie przysporzy Ci żadnych kłopotów prawnych. Jeśli zdecydujesz się na wybór wiaty, nie musisz podejmować żadnych dodatkowych kroków.