budowa domu
12 lipca 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybudować dom?

Ze względu na obecną sytuację na rynku mieszkań wielu ludzi decyduje się na budowę domu. Jest to często wybór spowodowany czynnikami ekonomicznymi i korzystny zwłaszcza dla tych, którzy posiadają własny kawałek ziemi.

Gdy zapadnie już decyzja o budowie domu, powinniśmy zadać sobie dwa podstawowe pytania. Pierwsze z nich brzmi: z czego budować dom? A drugie to: jak zbudować dom? Najbardziej pomocni i kompetentni przy odpowiedzi na te pytania są architekci, którzy posiadając wiedzę na temat kwoty, jaką możemy rozdysponować na budowę domu, określą maksymalną powierzchnię i rodzaj materiałów budowlanych. Nie wspominając już o sporządzeniu projektu.

Warto jednak, przed udaniem się do specjalisty, zrobić rekonesans na własną rękę – zasięgnąć opinii różnych osób, poczytać fachowe pisma i portale internetowe. Często bowiem zawierają informacje nie tylko o tym, z czego budować dom, ale też jak tanio wybudować dom przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej funkcjonalności i trwałości.

Jak zbudować dom, aby był nie tylko piękny, ale także służył nam przez lata? Ważny jest nie tylko sam projekt zagospodarowania, ale przede wszystkim materiały, użyte do jego budowy. Z czego więc budować dom? To zależy od kilku zmiennych. Pierwsza zmienna to czas, w jakim chcielibyśmy, aby dom był gotowy. Tu znaczącą przewagę nad domami murowanymi posiadają domy drewniane, które można budować niemal w każdych warunkach atmosferycznych. Ponadto domy drewniane są zazwyczaj tańsze niż ich murowane odpowiedniki – dlatego też są one wyjątkowo polecane, jeśli stoimy przed dylematem, jak tanio wybudować dom.

O tym, z czego budować dom powinny decydować nie tylko nasze fundusze, jakimi dysponujemy na jego budowę, ale także późniejsze spodziewane zarobki. Dlaczego? Dlatego że od materiałów budowlanych użytych do budowy domu zależą ponoszone przez nas koszty użytkowania czy amortyzacji domu. Im bardziej trwały i zapewniający lepszą izolację od czynników zewnętrznych materiał budowlany, tym mniejsze późniejsze koszty użytkowania lokalu mieszkalnego. Nie zawsze warto jest więc oszczędzać na materiałach budowlanych – oszczędność dziś może oznaczać ogromne wydatki jutro, a suma wydatków poniesionych z tytułu amortyzacji budynku może znacznie przewyższyć koszt kupna droższych materiałów użytych do jego budowy.

Podczas planowania budowy domu bardzo istotne jest porównanie ofert i projektów co najmniej kilku architektów. Może się bowiem okazać, że ten sam (lub podobny) projekt domu zamówiony u jednego architekta kosztuje znacznie więcej niż u konkurencji. Bądźmy więc krytyczni i nie dajmy się oszukać – przecież to my zostajemy potem z domem i kosztami jego utrzymania.

Powinniśmy pamiętać o tym, że dom musi nam zapewniać poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wybierajmy więc takie projekty, które nam je stworzą.