stół do jadalni
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać stół do jadalni?

Jadalnia to ważne miejsce w każdym domu. To tutaj wspólnie z rodziną spożywamy codzienne posiłki. Centrum każdej jadalni stanowi stół wraz z krzesłami. Dlatego warto przemyśleć, jaki model lub wielkość stołu wybierzemy. Nie warto tego wyboru dokonywać pochopnie. Jak zatem dobrze wybrać stół do jadalni i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wielkość stołu

Niewątpliwie jedną z ważniejszych kwestii podczas wyboru stołu do jadalni jest wielkość, jaką powinien posiadać. Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ powinna być uzależniona od kilku rzeczy.

O tym, od czego uzależnić wielkość stołu w jadali mówi pracownik sklepu internetowego z meblami Miron Meble: Wielkość stołu w jadalni należy wybierać uwzględniając przede wszystkim kształt oraz powierzchnię pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach warto wybierać stoły o mniejszych rozmiarach, z kolei w dużej jadalni można postawić na masywny stół.

Oprócz wielkości pomieszczenia należy wziąć pod uwagę liczbę domowników. Jeśli codziennie jadamy posiłki w większym gronie, stół powinien mieć wielkość, która pomieści wszystkich domowników. Zwróćmy uwagę na to, czy dany model stołu ma możliwość dodatkowego powiększenia poprzez dołożenie lub rozsunięcie blatu. W ten sposób w przypadku większej liczby gości wszyscy swobodnie będą mogli zasiąść przy stole bez obaw o zbyt małą ilość miejsca.

Kształt

Oprócz wielkości równie ważny jest kształt stołu, który znajdzie się w jadalni. Wybierać możemy spośród stołów okrągłych oraz prostokątnych. Okrągły stół będzie dobrym rozwiązaniem do jadalni o niewielkiej powierzchni. Ustawiając stół na środku pokoju, jego okrągły kształt optycznie powiększy pomieszczenie. Natomiast nie sprawdzi się w ustawieniu pod ścianą. Należy pamiętać, że stoły okrągłe są niewielkich rozmiarów, ale mimo tego są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Z kolei prostokątny stół doskonale wpasuje się w jadalnie o większej powierzchni. Można ustawić go zarówno na środku pomieszczenia, jak i przy ścianie. W obu wersjach będzie prezentował się równie dobrze. Dodatkowo przy stole prostokątnym jednocześnie może zasiąść nawet do 12 osób.

Wykończenie stołu

Jeśli zna się wielkość i kształt stołu, które będą odpowiednie do jadalni, należy zastanowić się nad jego wykończeniem. Warto kupować zestawy jadalniane, które w komplecie ze stołem posiadają dopasowane krzesła. Dzięki temu zyskuje się spójną całość.

Zwróćmy również uwagę, z jakiego materiału wykonany jest stół oraz jego blat. Można zdecydować się na stół drewniany, z okleiny, z elementami z tworzywa sztucznego, metalowy lub ze szkłem na blacie. Możliwości kolorystycznych oraz stylistycznych jest naprawdę dużo, dzięki czemu doskonale dopasujemy stół do charakteru domowej jadalni.