Brana wjazdowa z napędem
7 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać rodzaj sterowania bramą?

Wjazdowe bramy w nowoczesnym budownictwie najczęściej posiadają własne napędy. Nie ma konieczności za każdym razem wysiadać z auta i ręcznie otwierać skrzydła, które akurat mogą być mokre lub zachlapane. Ponadto zdalny napęd to ogromna oszczędność czasu, co ma znaczenie zwłaszcza podczas porannej wyprawy do pracy. Jakie są rodzaje mechanizmów do sterowania bramą?

Najpopularniejsze rodzaje bram

Bramy występują w dwóch rodzajach – rozwierane i przesuwne. Pierwszy typ może mieć jedno lub dwa skrzydła. Do dwóch skrzydeł nie potrzeba aż tak dużo miejsca, bo każde z nich zazwyczaj nie przekracza trzech metrów długości. Takie bramy wymagają też gruntownego przygotowania na okres zimy.

Klienci takich firm, jak Centrum Bram ŚREM, najczęściej z całego, bogatego asortymentu wybierają bramy przesuwne, które bywają niezastąpione w przypadku krótkiego podjazdu do działki. Ich konstrukcja polega na tym, że skrzydło porusza się wzdłuż ogrodzenia. Bramy przesuwane dzielą się na te samonośne i szynowe, które poruszane są na rolkach. To drugie rozwiązanie jest mniej popularne, bo wymaga ciągłej kontroli, czy szyna nie jest zanieczyszczona liśćmi lub piaskiem.

Jakich napędów używa się do bram?

Napędy do bram mają postać urządzenia w kształcie skrzynki, które umieszczane jest z boku skrzydła. Jeżeli brama jest dwuskrzydłowa, to takie mechanizmy są dwa. Sam napęd to silnik zintegrowany z przekładnią oraz moduł sterujący, który odbiera sygnały z pilota bądź wyłącznika przy bramie. Na silniku i przekładni zainstalowane jest koło zębate. Zazębia się z listwą przymocowaną do całej długości bramy. Takie rozwiązanie jest proste, łatwe w montażu i nietrudne do sterowania.

Wszystkie napędy do bram działają na podobnej zasadzie, jednak mogą się różnić w szczegółach. Do większych bram, gdzie dochodzą dodatkowe funkcje, trzeba siłowników o większej mocy. To samo ma miejsce w przypadku, gdy brama jest wciąż używana, na przykład w centach handlowych czy na parkingach.

Jak wybrać odpowiedni napęd i sterowanie do bramy?

Napęd do bramy wybiera się według jej wymiarów, ciężaru i częstotliwości używania. Bramy najczęściej otwiera się przy pomocy pilota. Są to urządzenia dwu lub czterokanałowe, które można zintegrować z innym funkcjami w domu, jak włączanie świateł w pojeździe czy obsługa bramy garażowej.

Dodatkowe wyposażenie bramy, poprawiające komfort jej używania, to fotokomórki, które zatrzymują bramę, jeżeli napotkają przeszkodę i mechanizm awaryjnego otwierania. Bardzo wygodne są lampy sygnalizujące ruch skrzydła.