3 czerwca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać podkład pod panele podłogowe?
5 (100%) / 1 głosów

Jak wybrać podkład pod panele podłogowe?

Panele podłogowe są tak chętnie wybierane przez użytkowników, przede wszystkim ze względu na ich stosunkowo niską cenę oraz łatwość ich montażu. Oba te powody są jak najbardziej prawdziwe. Panele faktycznie są tańsze niż np. drewniane parkiety. Są również łatwiejsze do ułożenia i taką operację można wykonać nawet samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu właściwie dobranego podkładu, który zapewni odpowiednią izolację cieplną i akustyczną oraz przedłuży ich żywotność. W jaki sposób wybrać właściwy podkład pod panele?

Jaką rolę pełni podkład pod panele podłogowe?

Zastosowanie podkładu jest absolutną koniecznością, jeżeli chcemy, żeby zakupione przez nas panele podłogowe mogły przez lata spełniać swoje funkcje. Panele ułożone bezpośrednio na podłodze bardzo szybko ulegną bowiem zniszczeniu oraz nie będą nam zapewniały właściwej izolacji cieplnej oraz izolacji akustycznej. Rolą dobrze do obranego podkładu pod panele podłogowe jest ich ochrona przed wilgocią oraz zmianami temperatur, dzięki czemu w trakcie użytkowania podkłady zapobiegają zmianom pozycji paneli.

Jakie elementy wpływają na dobór właściwego podkładu pod panele?

Przed dokonaniem wyboru podkładu pod panele, warto wiedzieć, że nie ma jednego uniwersalnego rodzaju podkładu i wybór odpowiedniego rodzaju zależy od bardzo wielu czynników.

Jak tłumaczy nasz rozmówca specjalista z firmy Olex w Poznaniu, renomowanego dystrybutora materiałów budowlanych i wykończeniowych:

Przy doborze właściwego podkładu pod panele podłogowe trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsze z nich to oczywiście rodzaj podłoża, na jakim będziemy układać panele oraz to, w jakim jest ono stanie. Dobrze dobrany podkład musi wyrównać wszelkie znajdujące się na podłożu nierówności oraz dbać o to, żeby panele były stabilne i się nie przemieszczały.

Jak zaznaczył nasz rozmówca, to jednak jeszcze nie wszystkie kryteria wyboru podkładów pod panele. Bardzo istotnym elementem jest np. dobór właściwego poziomu izolacji akustycznej. Jeżeli układamy podłogę na piętrze budynku, zapewnienie dobrej izolacji będzie skutkowało mniejszym hałasem piętro niżej. Ciekawym elementem przy wyborze podkładów pod panelem jest też stopień izolacji cieplnej. Zazwyczaj zależy nam na tym, żeby zapewnić panelom jak najwyższy stopień izolacji, jednak inaczej sytuacja wygląda, jeżeli korzystamy z ogrzewania podłogowego. Wtedy musimy wybrać podkład o jak najmniejszym oporze cieplnym.

Rodzaje podkładów pod panele podłogowe

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo dużo rodzajów podkładów pod panele podłogowe. Najważniejsze z nich to:

  • Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – Najlepsze rozwiązanie, które umożliwia nam nie tylko zapewnienie najlepszej izolacji oraz trwałości paneli, ale także pozwala wyrównać podłoże, na którym montujemy panele. Podkłady XPS są także odporne na wilgoć oraz dobrze redukują dźwięki transmisyjne.
  • Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) – Tego rodzaju podkłady są przede wszystkim bardzo wytrzymałe na nacisk, dzięki czemu mogą być bez przeszkód stosowane nawet w bardzo ruchliwych pomieszczeniach, którędy przechodzi wiele osób. Jest to również dobry wybór w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego, ponieważ materiał ten charakteryzuje się niskim oporem cieplnym.
  • Podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) – Ten typ podkładów także charakteryzuje się niskim oporem cieplnym, dzięki czemu może być stosowany przy ogrzewaniu podłogowym. Powoduje także bardzo dobre wyciszenie pomieszczenia, z tym zastrzeżeniem, że dobrze radzi sobie z dźwiękami odbitymi, natomiast gorzej z dźwiękami uderzeniowymi.
  • Podkłady naturalne – M.in. korek i tektura falista. Naturalne, ekologiczne podkłady. Zapewniają dobrą izolację akustyczną oraz odporność na grzyby i pleśń, niestety są bardzo delikatne, przez co nie sprawdzą się np. przy ogrzewaniu podłogowym.