Moskitiery okienne
7 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać odpowiedni rodzaj moskitiery?

Lubisz otwarte okna i świeże powietrze? Z pewnością! Latem może to być szczególnie uciążliwe i irytujące. Zwłaszcza gdy usłyszysz charakterystyczne brzęczenie. Komary, muchy i inne latające owady nie są mile widziane w naszych domach. Dlatego ktoś, dawno temu wymyślił moskitiery. Jak wybrać odpowiednią, jak dopasować i zamontować, aby dobrze spełniały swoje zadania?

Czym jest moskitiera?

Ogólnie rzecz biorąc moskitiera to zasłona zrobiona z gęstej siatki, którą zakłada się w otwory okienne i drzwiowe lub zawiesza nad łóżkiem w celu ochrony przed owadami, takimi jak komary, muchy oraz inne latająca insekty. Kiedyś wykonywano ją z bawełny, współcześnie coraz częściej z polietylenu, poliestru lub nylonu. Moskitiery mają bardzo długą historię i przetrwały do naszych czasów jako nieoceniona ochrona przed natrętnymi owadami. Pozwalają chronić mieszkańców przed ukąszeniami, umożliwiają spokojny sen, a także zabezpieczają produkty żywnościowe przed drobnoustrojami roznoszonymi przez muchy i insekty. Dzięki przestrzeniom zabezpieczonym moskitierami możemy w spokoju delektować się letnimi wieczorami i spędzać czas przy otwartych oknach.

Wybór zależy od rodzaju otworu i sposobu montażu

Moskitiery okienne można podzielić ze względu na sposób i miejsce montażu. Dostępne są rozwiązania różniące się metodą montażu, sposobem otwierania i zamykania oraz formą i wyglądem. Ważne jest również pytanie, czy moskitiera ma być używana czasowo, czy zamontowana na stałe. Wyróżniamy kilka ich rodzajów:

  • Moskitiera ramkowa składa się z ramki aluminiowej oraz ochronnej siatka wykonanej z włókna szklanego i pokrytej PCV. Jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, wytrzymała i skuteczna. Umożliwia łatwy i bezinwazyjny montaż na ramie okna, bez niszczenia ram i wnęk nawierceniami i wkrętami.
  • Moskitiera rolowana zbudowana jest z kasety, w której siatka nawijana jest na specjalną rolkę. Pozwala w dowolnym momencie zasłonić lub odsłonić moskitierę. Zapewnia skuteczną ochronę przed owadami i jest łatwa w montażu.
  • Moskitiera plisowana składa się w harmonijkę i porusza się płynnie wewnątrz bocznych prowadnic. Wykonana jest z odpornego włókna szklanego. Nie tylko skutecznie chroni przed nieproszonymi gośćmi, ale także stanowi atrakcyjny akcent dekoracyjny. Plisowany materiał siatki pozwala na swobodny dostęp do okna, nie utrudniając wietrzenia pomieszczeń ani mycia okien.

Innymi rozwiązaniami są moskitiery na okna dachowe, moskitiery do drzwi wejściowych i balkonowych. Dostępne są także moskitiery do szybkiego montażu za pomocą rzepów. Z ofertą moskitier do domów można zapoznać się, odwiedzając stronę internetową dystrybutora stolarki otworowej UNI-BUD z Radomia.