materac
8 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać odpowiedni materac? Co radzą fizjoterapeuci?

To, na czym śpisz, ma większe znaczenie, niż mogłoby Ci się wydawać. Dobry sen to podstawa, by zacząć pozytywny dzień, pełen uśmiechu i wrażeń. Dlatego tak ważne jest, by nie zaburzać go w niepotrzebny sposób. Sprawdź więc, jak wybrać odpowiedni materac, który pozwoli na spokojne i głębokie spanie. Dowiedz się, co radzą fizjoterapeuci w kwestii doboru materaca.

Jakie znaczenie dla dobrego snu ma twardość materaca?

Jedną z zasad doboru właściwego materaca jest zwracanie uwagi na twardość oglądanych modeli. Przekonują o tym zarówno fizjoterapeuci, jak i przedstawiciele branży meblarskiej, między innymi takich przedsiębiorstw jak firma FHU Fat Design. Jeśli materac będzie zbyt twardy lub zbyt miękki, to Twój sen będzie niespokojny i z dużym prawdopodobieństwem obudzisz się z silnym bólem pleców.

Jaka twardość jest idealna? Niestety nie ma uniwersalnej zasady doboru twardości materaca, czyli takiej, która będzie służyła każdemu. Materac musi być po prostu wygodny, dlatego każdy powinien go dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Przyjęło się twierdzić, że osoby cięższe powinny wybierać materace twardsze – po to, by materac nie odkształcał się zbyt mocno i nie powodował bólu pleców. Osoby lżejsze z kolei powinny wybierać materace stosunkowo miękkie. Nie jest to jednak zasada, którą należy brać głęboko do serca. Zawsze warto wybrać się do salonu z materacami, położyć się na wybranym modelu i sprawdzić, czy akurat taka twardość jest odpowiednia.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli na jednym łóżku śpią dwie osoby, to zarówno jedna, jak i druga strona materaca powinna być dopasowana do potrzeb każdej takiej osoby. Nie można liczyć, że dwoje ludzi będzie miało identyczne preferencje i potrzeby w tej kwestii, dlatego może się okazać, że kupienie dwóch pojedynczych materacy będzie idealnym rozwiązaniem problemu. Można też wybrać materac średnio twardy, który bardzo możliwe w równym stopniu zadowoli dwie osoby.

Czy materiał, z którego wykonano materac, jest w ogóle istotny?

Fizjoterapeuci zwracają też dużą uwagę na to, z jakiego materiału są obecnie produkowane materace, ostrzegając przy tym przed przestrzałami materacami sprężynowi (nowoczesne modele są znacznie lepsze), których wbijające się w plecy sprężyny mogą skutecznie uniemożliwić spokojny sen. Warte uwagi są szczególnie materace lateksowe – gwarantujące doskonały przepływ powietrza i perfekcyjne podparcie podczas snu. Dużą zaletą takich modeli jest to, że są bardzo elastyczne i odpowiednio dopasowują się do kształtu ciała osoby, która korzysta z materaca.