lokal uzytkowy
20 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać odpowiedni lokal użytkowy?

Planując własny biznes musimy zastanowić się nad znalezieniem odpowiedniej siedziby. Pojęcie idealnego lokalu użytkowego jest względne, ponieważ jego najbardziej pożądane cechy będą różniły się w zależności od profilu planowanej działalności. Istnieje jednak kilka czynników istotnych z punktu widzenia każdego przedsięwzięcia.

Szukając lokalu użytkowego pod własną działalność gospodarczą musimy pamiętać nie tylko o niezbędnej powierzchni i wymaganym dla danego biznesu rozkładzie pomieszczeń, ale przede wszystkim o dogodnej lokalizacji – wyjaśnia nasz rozmówca z Przedsiębiorstwa Budowlanego EkoDom.

Lokalizacja przestrzeni użytkowej

Szukając idealnej lokalizacji dla sklepu, punktu usługowego, jak np. zakład fryzjerski czy solarium, albo biura turystycznego, warto kierować się podstawową zasadą, która zaleca usytuowanie biznesu na parterze. Powód jest bardzo prosty, nasz biznes musi rzucać się w oczy przechodniom i ułatwiać dostęp do oferowanych produktów czy usług. Zasada ta nie dotyczy lokali pod biura, do których mają trafiać osoby z konkretnymi sprawami do załatwienia i dla których bezpośrednia promocja nie jest aż tak istotna (kancelarie prawne, biura rachunkowe itp.).

Niezwykle istotna, ale już bardziej oczywista kwestia dotyczy usytuowania lokalu w topografii miasta. Najłatwiej zyskać klientów w miejscach najbardziej natężonego ruchu. Tu jednak warto już przeprowadzić odpowiednie rozeznanie w potrzebach mieszkańców i obecności konkurencji. Prowadząc sklep z pamiątkami dobrze zainwestować w lokal w pobliżu centrum czy dworca, podczas gdy sklep spożywczy równie dobrze będzie prosperował na bardziej peryferyjnym osiedlu mieszkaniowym, np. w pobliżu szkoły, a apteka w okolicach przychodni i szpitala.

Metraż i rozkład lokalu użytkowego

O tym, jak powinien wyglądać nasz lokal wewnątrz, w całości decyduje charakter działalności, ilość personelu, który będzie przebywał w lokalu na co dzień oraz planowany rozwój biznesu. Inaczej zaplanujemy przestrzeń pod biuro, a inaczej np. na potrzeby salonu kosmetycznego.

Przed przystąpieniem do poszukiwań lokalu warto rozrysować sobie wstępnie jego układ – podpowiada ekspert z firmy deweloperskiej EkoDom. Pomocne będzie uprzednie rozeznanie w wymogach prawnych dla lokali pod dany typ działalności. Może się okazać, że planowany przez nas biznes wymaga np. spełniania specjalnych standardów higienicznych, czy zorganizowania oddzielnego pomieszczenia socjalnego.

Decydując się na zakup lub wynajem lokalu użytkowego watro upewnić się także co do solidności naszego kontrahenta. Każda transakcja musi być potwierdzona pisemną umową, która będzie zabezpieczać nas przed ewentualnymi nieporozumieniami.