Filtr w odkurzaczu
6 grudnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać dobry filtr do odkurzacza?

Za prawidłowe działanie odkurzacza odpowiedzialny jest w głównej mierze filtr. Jego zadaniem jest pochłanianie zanieczyszczeń i zatrzymywanie ich w środku urządzenia. Słabej jakości filtr będzie wypuszczał kurz wraz z powietrzem. Dlatego kupując nowy sprzęt warto zastanowić się, jaki filtr najlepiej sprawdziłby się w naszym domu. Jak to zrobić?

Filtry podstawowe

W starszych modelach odkurzaczy nie stosowało się filtrów, aczkolwiek tego typu produktów już nie spotkamy na półkach sklepowych.

Według specjalisty z firmy proton-filters.pl: „Odkurzacze bez filtrów były mało skuteczne, ponieważ kurz z powrotem osiadał na okurzanych powierzchniach. Jakość sprzątania pozostawiała wiele do życzenia, a ponadto pył potrafił wywoływać reakcje alergiczne. Obecnie wszystkie modele są wyposażone, w co najmniej, jeden filtr.”

Do grupy podstawowych i zarazem najtańszych filtrów należą filtry tekstylne oraz papierowe. Niestety, nie są one zbyt skuteczne, gdyż zatrzymują tylko większe zanieczyszczenia. Do ich zalet na pewno należy cena oraz fakt, że można je z łatwością wymieniać.

Filtry wodne

Filtry wodne są uważane za najlepszy rodzaj filtrów do odkurzaczy. Pojemniki z wodą zastępują w nich tradycyjne worki. Dzięki temu wszystkie, nawet najmniejsze cząsteczki, zatrzymują się w wodzie i nie mają szansy się wydostać. Z drugiej strony, tego rodzaju filtry są wymagające w utrzymaniu, a ich cena nie należy do najniższych.

Filtry HEPA

HEPA to skrót od „High Efficiency Particulate Air Filter”, co w tłumaczeniu oznacza filtr cząsteczkowy o wysokiej skuteczności. Są one dość drogie, jednak bardzo skuteczne. Zostały opracowane przez NASA i początkowo miały służyć jako ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym. Z czasem okazało się, że można je wykorzystać urządzeniach, w których dochodzi do cyrkulacji powietrza, na przykład w odkurzaczach. Filtry HEPA mają najczęściej trzywarstwową budowę i są robione ze szkła spiekanego, dzięki czemu potrafią zatrzymywać wiele zanieczyszczeń- blokują pyły zawieszone, bakterie, grzyby, wirusy, pyłki kwiatów i roztocza.

Inne filtry do odkurzaczy

W odkurzaczach mogą być zamontowane też inne rodzaje filtrów. Filtry cylindryczne bardzo dobrze wyłapują zanieczyszczenia, w tym alergeny, a ponadto są wielorazowe i łatwe w obsłudze. Z kolei filtry cyklonowe potrafią zassać nawet bardzo drobny pył. Są dosyć drogie, chociaż ich obecność w odkurzaczu świadczy o technologicznym zaawansowaniu. Filtry dzielimy także na wlotowe i wylotowe. Te pierwsze chronią silnik przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z zassanego powietrza, a drugie zapobiegają przed wydostawaniem się pyłów na zewnątrz.