narzędzia
16 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać dobrą szafkę na narzędzia?

Dobra szafka na narzędzia jest podstawą właściwej organizacji pracy w każdym warsztacie, zarówno tym przydomowym, jak i firmowym. Przyda się także w garażu, lub podczas drobnych prac majsterkowych. Powinna być pojemna oraz posiadać dużo przegródek, dzięki czemu łatwo nam będzie posegregować nawet najdrobniejsze narzędzia. Jaką wybrać, aby dobrze spełniała swoje funkcje?

Pierwszym, na co zwracamy uwagę, wybierając szafkę na narzędzia, jest materiał, z którego została wykonana. Najczęściej spotykamy szafki metalowe, chociaż zdarzają się także aluminiowe, stalowe lub z tworzyw sztucznych. Aluminiowe, to przede wszystkim lekkie szafki mobilne. Ich zaletą jest wysoka odporność na korozję. Wybierając stalową, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę, czy jest ona odpowiednio pomalowana lub lakierowana proszkowo, gdyż tego typu szafki są szczególnie podatne na rdzę. Szafki plastikowe z kolei mają szerokie grono zwolenników, głównie ze względu na ich mały ciężar oraz niewielkie gabaryty. Najważniejszym kryterium powinno być przeznaczenie szafki oraz jej umiejscowienie w przestrzeni, w zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy.

Szafki wiszące

Wiszące szafki na narzędzia to idealne rozwiązanie do małych wnętrz, w których nie ma miejsca na dodatkowe meble, a także gdy ilość narzędzi, które będziemy w niej przechowywać, nie będzie zbyt duża. Zawieszana jest zazwyczaj na hakach. Plusem jest łatwe utrzymywanie porządku w narzędziach, dzięki temu, że wiesza się je w przeznaczonych dla nich miejscach. Wybierając tego typu model, szukajmy egzemplarzy z szufladami na drobne narzędzia oraz akcesoria. Będą pomocne w segregacji najdrobniejszych elementów. Większość z nich posiada także centralny zamek szuflad oraz drzwiczek.

Szafki narzędziowe na kółkach

Innym, chętnie wybieranym rozwiązaniem, są szafki na kółkach. Ich największą zaletą jest mobilność; sprawdzą się w nawet najbardziej zastawionych innymi meblami warsztatach oraz garażach, gdyż łatwo jest manipulować ich ustawieniem. Dodatkowym atutem jest pakowność oraz możliwość zmieszczenia w nich dużej ilości narzędzi i akcesoriów, dzięki bardzo dużej ilości szuflad oraz drzwiczek. Ciekawą ofertę szaf narzędziowych omawianego typu znajdziemy między innymi w internetowym sklepie RG Narzędzia, proponującym swoim klientom również bogaty asortyment narzędzi ręcznych oraz pneumatycznych.

Szafki stojące

Jeśli dysponujemy sporą przestrzenią, na której zmieści się kolejny mebel garażowy lub warsztatowy, wybierzmy szafkę stojącą. Zazwyczaj są wykonane z metalu, przez co są najbardziej solidne. Wewnętrzne półki posiadają możliwość montażu na różnych wysokościach, dzięki czemu możemy dostosować ich wnętrze do własnych potrzeb. Dzięki wewnętrznych kieszeniach na drzwiczkach, możemy w nich przechowywać także dokumenty. Robocze blaty są wykończone aluminium po to, przedmioty się po nich nie ślizgały.