siatka-ogrodzeniowa
29 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać dobrą siatkę ogrodzeniową?

Siatka ogrodzeniowa to idealne rozwiązanie dla wszystkich z nas, którzy chcieliby wyznaczyć granice działki lub jej strefy nie wydając przy tym ogromnych sum pieniędzy. Popularne obecnie siatki zgrzewane wyparły siatki plecione. Mimo wszystko wybór odpowiedniej nie jest prosty, bo na rynku znajduje się ogromna ilość wariantów i modeli, z których każdy cechuje się innymi właściwościami i spełnia zupełnie inne wymagania.

Jakimi parametrami opisane są siatki ogrodzeniowe?

Kupując siatkę ogrodzeniową powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd – choć oczywiście będzie on bardzo istotny – ale także jej konkretne parametry. Dla wielu z nas najważniejszym z nich jest trwałość. Wynika ona bezpośrednio z rodzaju siatki (o czym dalej) oraz jej ceny. Droższe modele, szczególnie jeśli chodzi o siatki plastikowe oraz powlekane, będą po prostu bardziej trwałe. Inny ważny parametr każdej siatki ogrodzeniowej to średnica drutu, z której została wykonana. Cieńsze druty mogą się łatwo pogiąć, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy mamy na działce dużego psa. Niestety, grubsze druty nie chronią przed ewentualnym włamaniem, bo tak czy inaczej można je przeciąć albo obejść całe ogrodzenie górą. Dodatkowo, wraz ze wzrostem średnicy drutu wzrasta także ciężar całej siatki, co wymusza korzystanie z większej ilości słupków do jej podtrzymania, zwiększając koszty inwestycji.

Przy zakupie siatki powleczonej powinniśmy zapytać, czy podana przez producenta średnica drutu dotyczy samej stali, czy też drutu już powleczonego. Ostatnią istotną kwestią jest wysokość siatki – najczęściej wybieramy takie o wysokości 180 lub 150 centymetrów. W dobrym wyborze siatki ogrodzeniowej może nam pomóc także sprzedawca, więc warto zaopatrywać się w elementy ogrodzeniowe u wyspecjalizowanych w tym kierunku przedsiębiorców, takich jak firma Coda.

Typy siatek ogrodzeniowych

W większości przypadków wybieramy pomiędzy siatkami ocynkowanymi galwanicznie oraz powlekanymi PCV. Siatki wykonane w całości z plastiku są dość słabe i ich przeznaczeniem jest przede wszystkim ogrodnictwo. Czym jednak różnią się od siebie siatki powlekane oraz ocynkowane? Względem użyteczności różnica jest niewielka, ponieważ oba typy będą podobnie odporne na warunki atmosferyczne, mogą mieć taką samą średnicę drutu oraz trwałość. Z naszej perspektywy istotny będzie przede wszystkim kolor, ponieważ w przeciwieństwie do siatek ocynkowanych, siatki powlekane występują w bardzo wielu wariantach barwnych, co zwiększa nasze możliwości aranżacyjne. Siatki ocynkowane występują natomiast wyłącznie w jednym wariancie kolorystycznym – matowoszarym – co wynika z używanego w procesie galwanizacji cynku i jego barwy.