2 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać dobrą kosiarkę do trawnika?

Każdy posiadacz choćby niewielkiego trawnika wie, że do jego regularnej pielęgnacji nieodzowna jest dobra kosiarka. Jak wybrać odpowiednie urządzenie do koszenia trawy spośród wielu modeli dostępnych na rynku? Czy kierować się przystępną ceną kosiarki, czy też może brać pod uwagę inne istotne parametry sprzętu? Podpowiedzi dla niezdecydowanych zamieszczamy w naszym artykule.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie kosiarki?

Po pierwsze, ważna jest wielkość trawnika – im większy, tym potrzebujemy większego i bardziej wydajnego urządzenia do koszenia. Do dużego trawnika lepszym wyborem będzie kosiarka spalinowa. W przypadku niewielkich trawników wystarczy zakup kosiarki o napędzie ręcznym lub elektrycznym, jednak ograniczeniem dla kosiarek elektrycznych może być brak kilku źródeł zasilania. Po drugie, warto wziąć pod uwagę częstotliwość koszenia. Do częstego koszenia niewielkiego trawnika sprawdzi się model kosiarki bębnowej (ładnie kosi trawę, bez strzępienia jej końcówek) lub kosiarki z opcją mulczowania, która pozostawia drobno zmieloną trawę na trawniku. Jeśli kosimy trawnik np. raz w tygodniu, można kupić kosiarkę rotacyjną, która zbiera ściętą trawę do kosza. Z kolei w przypadku bardzo rzadkiego koszenia dobrym wyborem będzie mocna kosiarka bez kosza. Przy wyborze urządzenia do koszenia warto też wziąć poprawkę na to, jak wygląda nasz trawnik – jeśli jest on zaaranżowany tak, że znajdują się na nim drzewa, krzewy czy inne „przeszkody”, dobrze kupić zwrotną kosiarkę wyposażoną w skrętne koła. Zaś jeśli trawnik jest nierówny i mocno pofałdowany, konieczne będzie używanie kosiarki posiadającej duże koła oraz napęd.

Rodzaje kosiarek: krótki przewodnik 

Kosiarki ręczne są ciche i najbardziej przystępne cenowo, ale częste korzystanie z takiej kosiarki może być męczące, gdyż wymaga intensywnej pracy rąk. Będzie dobrym wyborem do małych trawników oraz tam, gdzie liczy się precyzja cięcia trawy. Jak podpowiada nasz ekspert z hurtowni ogrodniczej z Torunia Green&Joy, w przypadku takiej kosiarki warto zwrócić uwagę na następujące parametry: szerokość cięcia i regulacja wysokości koszenia. Alternatywą są modele elektryczne podłączane z pomocą kabla do prądu, dlatego wykorzystuje się je raczej do małych trawników. Trzecią opcją może być kosiarka spalinowa wyposażona w spory silnik. Rekompensatą dla większej wagi urządzenia są jego większe możliwości bez konieczności podłączania do prądu. Kosiarki takie są mobilne i mają dużą moc, ale niestety wytwarzają spaliny i generują hałas.

Wyposażenie kosiarki 

Aby dobrze spełniała swoją funkcję, kosiarka powinna być wyposażona w hamulec zatrzymujący noże i silnik po kilku sekundach od zwolnienia dźwigni napędu. W przypadku modeli elektrycznych wskazane jest posiadanie zabezpieczenia przed wyłączeniem kosiarki przypadkiem. Kosiarka powinna mieć również certyfikat potwierdzający jej bezpieczeństwo oraz instrukcję obsługi w języku polskim.