23 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać dobrą deskę tarasową?

Drewniany taras kojarzy nam się najczęściej z ciepłą domową atmosferą w sensie metaforycznym i z ciepłem dosłownie, bo na tarasach najwięcej czasu spędzamy z naszymi najbliższymi w słoneczne dni lata; kojarzymy go także ze swobodą i spokojem, bo czas spędzany na tarasie to zwykle czas na wolnym powietrzu wolny od obowiązków. Nie bez powodu więc na tarasy decydują się też restauracje, kawiarnie i inne lokale, które chcą w ten sposób przyciągnąć klientów. No dobrze, ale jak wybrać deski tarasowe, by pełniły one swoją funkcję jak najdłużej, zachowując przy tym pożądaną estetykę?

Dlaczego warto postawić na drewno?

Zanim przejdziemy do tematu wyboru desek tarasowych, przedstawimy kilka argumentów, które przemawiają za wyborem (solidnego oczywiście) drewna jako materiału do wykończenia powierzchni tarasu. Za drewnem w pierwszej kolejności przemawia oczywiście jego naturalność, a więc też ekologiczność i biodegradowalność. Drewno jest materiałem przyjemnym nie tylko dla oka: nie generuje przykrych zapachów jak niektóre materiały kompozytowe, za to emituje naturalne ciepło. Znacznie przyjemniej stąpa się po drewnianych deskach niż po betonie. O ile kamień dla oka jest równie kuszący i też jest materiałem naturalnym, tarasy z kamienia trudniej jest utrzymać w czystości, a nam zależy na tym, by taras był funkcjonalny i mało wymagający. Nie ma co ukrywać, że ważna jest dla nas również cena – za drewno na taras zapłacimy mniej niż za odpowiednio przygotowane kamienne elementy do pokrycia takiej samej powierzchni.

Gatunki drewna, których popularność jest jak najbardziej uzasadniona

Gatunków drewna, które możemy wykorzystywać na tarasach, jest naprawdę wiele i rzadko przy wyborze materiału ograniczamy się jedynie do gatunków rodzimych. Jest wręcz odwrotnie. Jak mówią nam przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Juro-Trans z Kowar, jedne z najchętniej wybieranych gatunków drewna na taras to modrzew syberyjski i świerk z Estonii. Naszym zdaniem również to doskonały wybór, przy czym musimy się zastanowić, w jaki sposób chcemy zaimpregnować nasze tarasowe drewno. Możemy wybrać malowanie, czyli pokrycie drewna warstwą impregnatu za pomocą pędzla lub spryskiwacza, ale wówczas skuteczność impregnacji drewna na taras wyniesie około 2-3 lata. Jeśli zależy nam na dłuższym okresie skuteczności impregnacji, możemy postawić na impregnację zanurzeniową – wówczas mówimy o skuteczności około 5-8 lat. Na jeszcze dłuższy czas zabezpieczymy drewno tarasowe, wykorzystując  metodę próżniowo-ciśnieniową, która wykorzystuje zjawisko osmozy. Impregnat sam „wciska się” w przestrzenie międzykomórkowe w całej podatnej na uszkodzenia objętości drewna dzięki zmianie warunków ciśnienia w otoczeniu impregnowanego drewna. Trwałość drewna na tarasie wynieść może nawet 20 lat. Czy warto zdecydować się na drewno impregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową? – Naszym zdaniem jak najbardziej!