biurko
13 stycznia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać biurko dla ucznia?

Każdy rodzic wie, jak duże znaczenie ma dla ucznia jego własne stanowisko pracy, którego istotnymi elementami są: wielofunkcyjne biurko, wygodne krzesło oraz właściwe oświetlenie. Aby nauka nie poszła w las, należy odpowiednio dobrać wszystkie z nich. Największy kłopot może być z biurkiem, dlatego warto wiedzieć, na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Do wyboru, do koloru

Ten znany mebel służy nam już od XVII wieku. Jego funkcja wciąż jednak pozostaje niezmieniona. Jest to praca i nauka. W domu, biurze, gabinecie, szkole czy dziekanacie. Na biurku możemy znaleźć książki, przybory piśmiennicze, a w dzisiejszych czasach również monitor, drukarka, głośniki, laptop. W wyposażeniu – półki i szuflady, w których możemy przechowywać najróżniejsze rzeczy, czasem nie mające za wiele wspólnego z naszą praca. Jednym słowem – niezbędnik.

W sklepach meblowych możemy natrafić na biurka tradycyjne, masywne, z mnóstwem szuflad, a także lekkie, składane, służące głównie do pracy na laptopie. W nowoczesnym wydaniu znajdziemy również biurka mobilne z regulowanym blatem i podstawką na monitor. Znajdują się w nim dodatkowe gadżety, takie jak: ukryta linijka, temperówka lub schowek na przybory. Projektanci mebli prześcigają się również w doborze materiałów na biurko. Nikogo już nie dziwi, że mogą one być, oprócz typowego drewna i płyt meblowych, zrobione ze szkła, stali lub plastiku.

Najważniejsze funkcje biurka

Warto jednak skupić się na bardziej przyziemnych sprawach. Ważną kwestią jest, aby biurko dostosowane było do wzrostu naszego dziecka. Powinno ono wymuszać prostą postawę podczas siedzenia. W przeciwnym razie dziecko może narazić się na skrzywienie kręgosłupa poprzez częste garbienie się lub wiercenie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby biurko regulowane, którego wysokość można będzie zmieniać wraz z wiekiem użytkownika. W meblowym asortymencie są dostępne również biurka z regulowanym blatem. Jest to dobra opcja dla dzieci, które są na etapie częstego czytania książek, pisania lub malowania. Po odpowiednim dopasowaniu takie biurko może być także stosowane przez dorosłych. Należy wtedy również pamiętać o zakupie regulowanego krzesła.

Wszystkie przybory, jakie dziecko potrzebuje do efektywnej pracy lub nauki powinny znajdować się w zasięgu ręki. Warto o tym pamiętać i wybrać biurko z dużą ilością szuflad, specjalną szafką na komputer stacjonarny oraz szerokim blatem mogącym pomieścić przybory szkolne, kalendarz biurowy, ważne zdjęcia, a także laptop, monitor lub urządzenie wielofunkcyjne. O ostateczną decyzję należy jednak zapytać własne dziecko, ponieważ to ono będzie użytkować biurko przez długie lata. Kolor mebli lub ich kształt to już kwestia indywidualna, dlatego najlepiej decyzję o kupnie biurka podjąć wraz z dzieckiem. Szeroką ofertę mebli do pokoju dziecka, w tym biurek można znaleźć na stronie internetowej mebli Moll.