23 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak właściwie zamontować okna? Porady i wskazówki

Tak naprawdę w przypadku okien na ich prawidłowe działanie wpływają nie tylko odpowiednie parametry techniczne, ale i prawidłowy, dokładny montaż. Montaż okien wykonany starannie, z zachowaniem odpowiedniej techniki i kolejności prac ogranicza bowiem powstawanie mostków termicznych i minimalizuje straty ciepła w budynku. O czym więc pamiętać przy montażu okien?

Odpowiednie przygotowanie miejsca na okno

Przed przystąpieniem do właściwego montażu okien trzeba przede wszystkim oczyścić mur z kurzu i innych elementów. Czasem konieczne jest zastosowanie podkładu gruntującego. Niekiedy zdejmuje się też listwę parapetową. Drugi etap to przygotowanie okna. Dyble, kotwy czy śruby muszą przenieść wszystkie obciążenia, jakie działają na okno. Z tego powodu należy rozmieścić je na całym obwodzie w ostępach do 70 cm. Potem do okna od zewnątrz przykleja się taśmy paroprzepuszczalne. W środku powinny znaleźć się z kolei listwy paroszczelne. Dopiero potem można przystąpić do montażu ościeżnicy z zachowaniem poziomów i pionów.

Stabilizacja

Ościeżnicę stabilizuje się przy pomocy specjalnych klinów rozporowych. Na końcu należy także sprawdzić przekątne, które powinny być w tym przypadku równe. Gdy okna montowane są na kotwy, każda z nich musi zostać przykręcona do muru dwoma kołkami rozporowymi bądź specjalnymi śrubami. W przypadku montażu na dyble czy śruby samowiercące, trzeba uszczelnić otwory znajdujące się w dolnym elemencie ramy.

Warto też pamiętać o tym, że pianka montażowa twardnieje na skutek oddziaływania wilgoci obecnej w powietrzu. Dlatego przed jej nałożeniem zaleca się mur zwilżyć delikatnie wodą – dodaje ekspert z jednego z najlepszych polskich producentów okien, firmy Urzędowski.

Uszczelnienie i zapełnienie przestrzeni między oknem a murem

Przestrzeń między ościeżnicą a murem wypełnić trzeba pianką, od dołu do góry. Pistolet powinien być przy tym prowadzony zygzakowatym ruchem. Po zastygnięciu pianki, jej nadmiar trzeba oczywiście odciąć. Kolejnym krokiem jest przyklejenie drugiego końca taśmy paroszczelnej do muru w celu zasłonięcia pianki. Wówczas wilgoć z pomieszczenia nie będzie dostawać się do spoiny. Nie dojdzie więc do zawilgocenia czy zagrzybienia ściany. Ostatnim krokiem montażu okien jest zawieszenie samych skrzydeł. Do ramy wystarczy wstawić skrzydła, sprawdzić ich działanie i wyregulować, o ile jest taka potrzeba. Jeśli regulacja wykonana jest przez przedystansowanie, okucia pozostają w położeniu fabrycznym. Nie będą więc potrzebne później w tym zakresie zmiany.