urządzamy biuro
21 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak właściwie urządzić biuro?

Każde pomieszczenie, w którym z założenia mają spędzać czas ludzie, powinno zapewniać im poczucie pewności i bezpieczeństwa. Uzyskanie takiego efektu poprzez aranżację wnętrza ma jednak dodatkowe znaczenie w przypadku biur. Samopoczucie pracowników, którzy spędzają przy swoich biurkach aż 40 godzin każdego tygodnia, ma bardzo istotny wpływ na ich wydajność, a zatem jakość wykonywanych przez nich zadań.

Stwierdzenie, że warunki pracy mają istotny wpływ na postawy pracowników nikogo już dziś chyba nie dziwi – mówi ekspert z firmy Hadson. Najważniejsze kwestie dotyczące właściwego zagospodarowania przestrzeni pracy określają regulacje BHP, jednak zagadnienie powinno się traktować znacznie szerzej. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń biura nie tylko ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków, ale też, wpływając pozytywnie na nastrój zespołu, pomoże wyzwolić entuzjazm i kreatywność.

Meble i wyposażenie biurowe

Biurko i fotel czy krzesło, to podstawa. Nie powinniśmy zapominać, że osiem godzin dziennie przy biurku to również pozycja wymuszona i tak naprawdę dla człowieka nienaturalna. Dlatego wybierając meble do biura musimy zadbać przede wszystkim o komfort. Biurko nie powinno być ani za niskie, ani za wysokie; to samo tyczy się krzesła. Ponieważ nie zawsze wiemy, kto będzie siedział przy danym stanowisku, warto sięgnąć po fotele o regulowanej wysokości.

Jeżeli praca wymaga korzystania z dodatkowego sprzętu, takiego jak kserokopiarka czy telefon, dobrze jest zapewnić pracownikowi wygodny dostęp do nich. Zbyt mała ilość sprzętów biurowych, ich niska wydajność, czy słaba jakość, mogą być naprawdę frustrujące i sprawić, że pracownik zacznie instynktownie wycofywać się i unikać zadań, które mogą wiązać się z ich użyciem.

Plan pomieszczenia

Również sam rozkład pomieszczeń jest nie bez znaczenia. Współcześni projektanci wnętrz dysponują niezwykle szeroką wiedzą, która pozwala na tworzenie optymalnie ergonomicznych biur. Wbrew pozorom istotne są nawet tak drobne kwestie, jak kierunek ustawienia biurka, czy odległość do najbliższego stanowiska pracy.

Niezwykle ważne dla samopoczucia pracowników jest uwzględnienie w rozmieszczeniu biurek kierunku przepływu powietrza, a przede wszystkim dostęp do naturalnego i sztucznego światła. Duchota i siedzenie na przeciągu, niedobór światła i słońce świecące prosto w oczy, bywają równie zagrażające dla zdrowia, samopoczucia i wydajności pracy – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Hadson.

Urządzanie nowego biura to niewątpliwie wielka przygoda i przyjemność, jednak warto podchodzić do tematu z głową. Wygląd jest bardzo ważny, efekt wizualny nie powinien natomiast dominować nad potrzebą uzyskania maksymalnej funkcjonalności biura. Na szczęście piękno i wygoda nie wykluczają się, a urządzenie biura idealnie łączącego obie cechy jest zadaniem jak najbardziej osiągalnym.