Czyszczenie kamiennego blatu
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak właściwie dbać o kamienne blaty, parapety i posadzki?

Pielęgnacja i renowacja kamienia naturalnego mogą wydawać się trudnymi zadaniami, jednak wystarczy wiedzieć, jak odpowiednio podejść do obu czynności. Blaty, parapety bądź posadzki odwdzięczą się długotrwałym, pięknym wyglądem, jeżeli będzie się przestrzegać kilku prostych wskazówek. Oto poradnik, który pomoże Ci zadbać o kamienne powierzchnie w Twoim domu.

Można wskazać trzy rodzaje kamienia naturalnego, które cieszą się szczególną popularnością w aranżacji wnętrz – jest to granit, marmur oraz trawertyn. Każdy z wymienionych materiałów charakteryzuje się określonymi właściwościami i wyglądem. Istnieją jednak ogólne wytyczne dotyczące pielęgnacji tego rodzaju surowca, które stosuje się do każdej z takich powierzchni. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj szybka reakcja, regularność i dobór odpowiednich środków (przeznaczonych do pielęgnacji kamiennych wyrobów), a w razie potrzeby – serwis.

Pielęgnacja i renowacja kamienia naturalnego 

Aby blaty kuchenne znacznie dłużej zachowały swoje piękno, nie powinno się przygotowywać jedzenia bezpośrednio na ich powierzchni, a w szczególności używać noża – twardszy materiał może go złamać i sprawić, że się zranimy, z kolei bardziej miękki surowiec szybko i trwale się zarysuje. W takim wypadku będzie konieczna renowacja kamienia naturalnego. Szlifowanie i odnawianie powierzchni najlepiej jednak pozostawić fachowcom, którzy mają odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie. Do nas należy jedynie dalsza pielęgnacja wyrobu.

Wszelkie plamy wilgoci, jakie pojawią się na kamiennej instalacji, trzeba szybko wytrzeć. Jeżeli posiada się kwiaty, po ich podlaniu powinno się monitorować parapet, żeby w razie potrzeby wytrzeć „przeciek”. W podobny sposób należy podejść do wody na posadzce czy blacie. Osad z wody pochodzącej z wody pozostawia nieestetyczne, trudne do usunięcia zabrudzenia, z kolei rozlane wino i kawa wnikają w strukturę surowca. Profesjonaliści na tym obszarze (tacy, jak pracownicy firmy ECOSTONE z Warszawy) twierdzą, że wystarczy tu wilgotna ściereczka.

Czyszczenie i impregnacja kamienia naturalnego 

Do usuwania bardziej uciążliwych zabrudzeń należy stosować łagodne detergenty, koniecznie pozbawione dodatku chloru. W przeciwnym razie mogą pojawić się odbarwienia, które będzie można zniwelować dopiero podczas kompleksowej renowacji kamienia naturalnego. Warto zwrócić także uwagę na zawartość substancji kwasowych, ponieważ niekorzystnie wpływają na wypolerowaną powierzchnię. Zaleca się również regularną impregnację (zwłaszcza blatów kuchennych) preparatem wskazanym przez producenta.