sypialnia o zmierzchu
23 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak warto urządzić sypialnię, żeby czuć się w niej wyjątkowo?

Wybór odpowiednio wygodnego łóżka do sypialni, zadbanie o właściwą kolorystykę oraz oświetlenie, a nawet postawienie w pobliżu drobnego stolika lub szafki, na których można umieścić lampkę nocną – wszystko to ma znaczący wpływ na jakość snu. W tym artykule radzimy, na co zwrócić uwagę podczas urządzania sypialni, aby efekt zapewniał przyjemny wypoczynek i uczucie dużego komfortu.

Najważniejsze jest łóżko

Najważniejszym meblem w sypialni jest niewątpliwie łóżko. Należy dobrać je tak, aby zapewniało możliwie największy komfort. Powinno być więc duże, z wysokiej jakości materacem, niezbyt twardym, ale również nieprzesadnie miękkim – idealnie dopasowanym do potrzeb i gustu użytkownika. Jeśli spędza się w sypialni dużo czasu, warto zastanowić się nad łóżkiem do sypialni z zagłówkiem. Dzięki takiemu oparciu znacznie wygodniej będzie czytało się w nim książkę oraz oglądało telewizję.

Pozostaje również kwestia pojemnika na pościel – jest on bardzo wygodny i pozwala zaoszczędzić dużo miejsca, jednak utrudnia nieco cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co może mieć wpływ na jakość snu. Jeśli dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli nie jest konieczne, warto z niego zrezygnować lub zdecydować się na pojemnik z otworami, przez które powietrze będzie mogło swobodnie przepływać.

Szafy i komody w sypialni

W sypialni nie powinno zabraknąć również szafy lub pojemnej komody z szufladami. To doskonałe miejsce do przechowywania ubrań, a także pościeli (jeśli wybierze się łóżko bez pojemnika) oraz innych przedmiotów, jak firanki, zasłony, czy nawet książki, dokumenty i stare zabawki. Ponieważ sypialnia jest zazwyczaj stosunkowo niewielkim pomieszczeniem, warto zdecydować się na szafę z przynajmniej jednym lustrem na froncie – będzie ono nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale również powiększy optycznie pokój i sprawi, że będzie wydawał się jaśniejszy. Dużą popularnością cieszą się szafy zabudowane, ale coraz więcej osób decyduje się również na klasyczne szafy na nóżkach, oferowane między innymi przez firmę JNP Meble Nowak. Cechują się one wyjątkowym, bardzo eleganckim stylem.

Kolorystyka oraz oświetlenie

Sypialnia powinna być utrzymana w delikatnych, stonowanych barwach. W przeciwieństwie do żywych kolorów pomagają one wyciszyć się i odpocząć. Nie oznacza to oczywiście, że pokój nie może być kolorowy – należy po prostu zdecydować się na pastelowe, mało jaskrawe odcienie. Jeśli chodzi zaś o oświetlenie, doskonałym wyborem będzie ciepłe światło, które pomaga się zrelaksować. Oprócz głównego źródła światła warto zadbać o jeszcze jedno, najlepiej niewielką lampkę w pobliżu łóżka. Takie stopniowe przechodzenie od głównego światła, do znacznie słabszego miejscowego i wreszcie jego braku pomaga przekonać organizm, że nadszedł czas odpoczynku.