Przyłącze gazowe
16 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak uzyskać projekt przyłączy gazowych?

Gdy zainteresuje nas podłączenie domu lub innego obiektu do sieci gazowej, po prostu zaczynamy szukać informacji na ten temat. Szybko okazuje się, że zasady przyłączenia do sieci gazowej reguluje wiele przepisów: to ustawy i rozporządzenia, a do tego powiązane z nimi taryfy dostawcy, jak PGNiG. Łatwo się w tym zgubić, bo szukamy konkretów, jak uzyskać projekt przyłączy gazowych, a znajdujemy mnóstwo pokrewnych treści. W artykule to wyjaśniamy.

Przyłącze gazowe projektowane przez dostawcę – gazownię

W naszym wstępie padły trzy słowa, na które należy zwrócić uwagę: podłączenie, przyłączenia, przyłączy. Dla potencjalnego odbiorcy gazu, który nie jest branżowym specjalistą, podłączenie i przyłączenie to synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego. Kiedy jednak zaglądamy w materiały od naszego głównego dostawcy gazu, okazuje się, że jest nieco inaczej. Projekt przyłącza gazu do tzw. szafki gazowej (żółta skrzynka) wykonuje gazownia, natomiast (mówiąc w skrócie) całą resztę podłączenia, instalację zewnętrzną i wewnętrzną, realizuje firma zewnętrzna.

Po projekt samych przyłączy gazowych musimy się więc zwrócić do dostawcy, gazowni. Po projekt „naszej” instalacji już do firmy, która się takowymi zajmuje, do odpowiedniego biura projektowego.

Gazowa instalacja zewnętrzna i wewnętrzna

Nie będziemy opisywać procedur, jak wygląda proces uzyskania projektu od PGNiG, bo te informacje w komplecie łatwo znajdziemy na ich stronie. Wykonanie projektu instalacji zewnętrznej i wewnętrznej należy powierzyć firmie, która się tym zajmuje, jak pracownia projektowa Aqua Projekt, która od lat tworzy plany przyłączy wodno-kanalizacyjno-gazowych.

Fachowy projekt instalacji gazowej musi uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie obiektu na gaz, przebiegi przewodów, odbiorników, pionów w samym obiekcie.

Przyłącza gazowe muszą być zaprojektowane kompleksowo. Projekt uzyskany z gazowni musi być spójny z tym, które przygotuje firma projektowa. Wszystko musi ze sobą współgrać – w końcu mamy do czynienia z instalacją transportującą gaz!

Konsultacje z fachowcami w kwestii przyłączy gazowych

To wszystko może się wydawać zagmatwane. Procedury, kolejność, potrzebne dokumenty itd. Naszym zdaniem najlepszą decyzją, gdy zdecydujemy się na przyłącze gazowe, jest skonsultowanie się z biurem projektów w pierwszej kolejności. Fachowcy pokierują nas, jakie kolejne kroki musimy wykonać, by finalnie uzyskać projekt i docelowo pozwolenie na jego realizację. To naszym zdaniem jedyna uniwersalna wskazówka w każdym przypadku – konsultacja z branżowymi specjalistami.