dotacja do fotowoltaiki
18 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak uzyskać dotację do fotowoltaiki?

Kto może się ubiegać o dotację do fotowoltaiki? W jaki sposób i gdzie powinieneś złożyć odpowiednie wnioski? Jeżeli postanowiłeś zainstalować i czerpać korzyści z działania systemu fotowoltaicznego, warto zebrać informacje o różnych programach oferujących dotację na tego typu prace. Nowoczesny system pozyskiwania energii stanie się jeszcze bardziej opłacalny, jeśli otrzymasz pomoc finansową.

Uzyskaj dotację do fotowoltaiki w 2021 roku

Jednym ze sposobów na uzyskanie dotacji do fotowoltaiki jest udział w naborze programu rządowego „Mój Prąd”, który w poprzednich latach okazał się dużym sukcesem. Trzecia edycja tego przedsięwzięcia odbywa się właśnie w tym roku. Celem projektu jest zwrot części kosztów przeznaczonych na założenie fotowoltaiki o mocy od 2 kW do 10 kW. Pamiętaj, że program dotyczy montażu nowych instalacji, a nie rozbudowy istniejącego już systemu. Inicjatywa jest skierowana do osób fizycznych. Na ten moment niewiadomo, jak dużo środków będzie można uzyskać – ta kwestia jest uzależniona od zakresu podejmowanych działań.

Wniosek o dotację możesz złożyć w momencie, kiedy wszystkie prace zostaną zakończone. Instalację systemu powinieneś powierzyć specjalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia – należy do nich m.in. dostawca fotowoltaiki Brilliant Finish z województwa śląskiego. Dzięki temu uzyskasz pewność, że montaż wykonano prawidłowo. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 lipca do 22 grudnia 2021 roku bądź do wyczerpania dostępnych środków. Osoby fizyczne składają wnioski online, za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu z aktywną warstwą elektroniczną.

Założenia programu „Czyste Powietrze”

Poszukując wsparcia finansowego warto również wziąć pod uwagę inne rządowe inicjatywy. Dobrą wiadomością jest fakt, że program „Czyste Powietrze” można połączyć z programami gminnymi czy ulgą termomodernizacyjną. Jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub mieszkania wydzielonego w takim domu, możesz złożyć wniosek o otrzymanie dotacji do montażu instalacji fotowoltaicznej. W przeciwieństwie do założeń programu „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” dotyczy nie tylko zakończonych projektów, ale też tych w trakcie realizacji i jeszcze nierozpoczętych.

Program nie dotyczy właścicieli nowobudowanych domów, a jego fundusze wynoszą ponad 100 mld zł. Wnioski można składać elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub tradycyjnie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgłoszenia będą rozpatrywane w ciągu 30 dni kalendarzowych, w trybie ciągłym do końca 2027 roku. Pamiętaj, że wszystkie prace muszą zostać wykonane do 30 czerwca 2029 roku.