lambrekin
21 października 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Jak uszyć lambrekin?

Czasem zdarza się tak, że chciałybyśmy odmienić wnętrze, ale nie bardzo wiemy jak to zrobić. Do generalnego remontu jeszcze daleko, nowego mebla nie ma gdzie wetknąć, ściany już od dawna są obwieszone rodzinnymi fotografiami i dziełami sztuki, i już naprawdę nie chcemy inwestować w kolejny obrus czy ozdobne poszewki na poduszki, które wprost wylewają nam się z bieliźniarki. Czas pomyśleć nad jakimś prostym (oraz w miarę możliwości niedrogim) sposobem na rozwiązanie tego problemu…

Nie namyślajmy się długo, bo odpowiedź jest prosta: takim łatwym (i tanim) sposobem na ożywienie lub drobną re-aranżację wnętrza jest ozdobienie znajdujących się w nim okien.

Jeśli nie chcemy radykalnych, dominujących zmian, doskonale sprawdzą się lambrekiny – ozdobne, niezbyt szerokie pasy tkaniny, które z łatwością można zamontować nad oknem. Ich urodę doceniano już w XVI wieku – w owym czasie żadne wnętrze pretendujące do miana eleganckiego i stylowego nie mogło obyć się bez lambrekinów. Dziś za pomocą lambrekinów możemy wyczarować we wnętrzu zarówno romantyczną atmosferę, jak i nadać mu eleganckiego sznytu. Wszystko zależy od naszej wizji i wyobraźni. Lambrekiny mogą być zupełnie proste w formie – składać się z kilku zszytych ze sobą kawałków tkaniny, ale mogą też być bardzo wyszukane i ułożone w fantazyjne wzory. Ponadto doskonale prezentują się samotnie, jak i w towarzystwie firanek. Co więcej, nie musimy wcale się zdawać na gotowe lambrekiny dostępne w sklepach z wyposażeniem wnętrz – możemy same je uszyć. Wystarczy trochę zdolności i podstawowa wiedza, jak uszyć lambrekin. Skąd ją zaczerpnąć?

Boa, woda, warkocz to najbardziej popularne lambrekiny. Wzory i wykroje tych wyjątkowo ozdobnych (ale dość prostych do wykonania) lambrekinów możemy z łatwością odnaleźć w Internecie. Na stronach internetowych czy forach poświęconych wystrojowi wnętrz znajdziemy nie tylko wykroje, ale także konkretne porady, jak uszyć lambrekin konkretnego typu.

Nie tylko Internet jest pełen informacji, jak uszyć lambrekin. W poszukiwaniu inspiracji zajrzyjmy do prasy wnętrzarskiej oraz fachowej literatury. Stamtąd dowiemy się, jakie są najlepsze materiały na lambrekiny. Wzory lambrekinów możemy też znaleźć w albumach dotyczących historii wnętrz. W literaturze, prasie i Internecie spotkamy także przykładowe aranżacje wnętrz z lambrekinami – na ich podstawie będziemy mogły stworzyć własny, niepowtarzalny projekt.

Jeśli jednak nie mamy krawieckiego zadęcia (lub czasu na samodzielne uszycie), nic nie szkodzi. Wystarczy mała wycieczka po sklepach (choćby wirtualnych), które mają w swej ofercie gotowe lambrekiny. Oferta jest tak szeroka, że na pewno znajdziemy lambrekin, który sprosta naszym oczekiwaniom. Możemy też skorzystać z rozwiązania pół na pół – wybrać tkaninę i wzór, ale wykonanie powierzyć profesjonalnemu krawcowi. Dzięki temu zyskamy oryginalne wnętrze nie ryzykując, że zamiast wspaniałego lambrekinu nad naszym oknem zawiśnie strzępek materiału o bliżej nieokreślonym kształcie.