szafa wnękowa
9 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak uszczelnić szafę wnękową?

Uszczelki w drzwiach przesuwnych mają za zadanie zwiększyć stabilność konstrukcji oraz wydłużyć żywotność systemu nawet przy intensywnej eksploatacji. Uszczelki muszą być dobrze spasowane z pozostałymi elementami — w przeciwnym razie poszczególne segmenty nie będą pracować płynnie, a ponadto ruchowi skrzydła po prowadnicy będzie towarzyszył nieprzyjemny hałas. W jaki zatem sposób właściwie uszczelnić szafę wnękową?

Jak wybrać uszczelki do drzwi przesuwnych?

Na początek należy ustalić grubość wypełnienia szafy — poszczególne segmenty mogą mieć bowiem różne wymiary wahające się w przedziale od 3 mm do ponad 8 mm. Kolejna ważna rzecz to szerokość wpustu. Tutaj zakres wymiarowy może być bardziej zróżnicowany – wpusty mogą mieć szerokość od 3 mm do 18 mm. A zatem pomiar grubości wypełnienia i szerokości profilu są konieczne, aby prawidłowo dobrać odpowiednią uszczelkę meblową.

Uszczelki powstają z uszlachetnionego polichlorku winylu, potocznie znanego pod nazwą PCW. Dobre właściwości fizyczne surowca wynikają z obróbki – plastyfikacji. Uszczelnienia niemal do wszystkich systemów przesuwnych oferuje firma EMA-PLAST. Używane do wyrobu uszczelek materiały przechodzą dokładną selekcję i dostarczane są przez firmy działające na obszarze Unii Europejskiej. Uszczelki produkowane są w różnych wymiarach i kształtach, co umożliwia dopasowanie odpowiedniego rodzaju uszczelnienia do każdej szafy, niezależnie od tego, czy wypełnienie jest zbudowane z płyty MDF, tworzywa sztucznego, lustra czy też szyby.

Dlaczego szafę wnękową trzeba uszczelnić?

Właściwie dobrane uszczelnienie szafy wnękowej to tak naprawdę gwarancja sprawnego funkcjonowania drzwi – uszczelki nie tylko wpływają na stabilność systemu, ale także podnoszą jego wytrzymałość na intensywne użytkowanie. Dzięki uszczelkom poszczególne segmenty przesuwne domykają się precyzyjnie, a zatem zamknięcie szafy staje się szczelne. Oznacza to, że do wnętrza mebla nie przedostają się nieprzyjemne zapachy, a także kurz. W środku szafy łatwiej jest utrzymać ciepło i odpowiednie dla ubrań warunki.

Systemy przesuwne są obecnie bardzo popularne. I nie ma w tym nic dziwnego, bo nie tylko pięknie się prezentują, ale także dobrze sprawdzają się w szafach wnękowych i garderobach, które systematycznie wypierają z rynku szafy z tradycyjnymi drzwiami uchylnymi. Niemniej jednak od właściwego montażu zależy bezawaryjne i wieloletnie użytkowanie drzwi przesuwnych i nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednie uszczelnienie.