Komin do uszczelnienia
31 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak uszczelnić komin?

Prawo nakłada obowiązek przeprowadzenia kontroli kominiarskiej raz do roku. Decydowanie się na nią nie powinno być jednak uzależnione tylko od tego wymogu. W czasie inspekcji może okazać się, że niezbędne jest uszczelnianie komina. Jeśli zaniedba się tę kwestię, można doprowadzić do sytuacji, w której cała konstrukcja będzie do wymiany. Zwlekanie z naprawą może także zagrozić życiu i zdrowiu domowników. Sprawdź, jak uszczelnić komin.

 

Jak uszczelnia się kominy?

 

Kominy można uszczelniać od zewnątrz i od wewnątrz. Do najpopularniejszych metod zabezpieczania konstrukcji od środka należy:

  • szlamowanie,
  • stosowanie wkładów kominowych,
  • frezowanie.

 

Pierwsza metoda uszczelniania komina jest tymczasowa. Szlamowanie polega na rozprowadzeniu specjalnej zaprawy. Przed przystąpieniem do pracy komin musi zostać dokładnie wyczyszczony, często przez zatrudnionych do tego specjalistów. Znacznie trwalszym rozwiązaniem jest umieszczenie w kominie wkładów ze stali kwasoodpornej. Ten materiał jest niezwykle cenny, ponieważ to przez wodę o kwaśnym odczynie dochodzi do pojawianie się usterek i uszkodzeń. Frezowanie stosuje się wówczas, kiedy komin jest za wąski, żeby umieścić w nim wkłady i trzeba go poszerzyć.

 

Uszczelnianie komina od zewnątrz stosuje się, kiedy problem dotyczy jego łączenia z dachem. W tym przypadku można skorzystać z jednego spośród kilku materiałów dostępnych na rynku. Są to:

  • specjalistyczne płynne membrany,
  • blachy tytanowo-cynkowe,
  • blachy miedziane.

 

Czasami można spotkać się także z obórką papy albo podcięciem ścian komina. Przeważnie jednak regularne kontrole zapobiegają konieczności inwestowania w uszczelnianie od zewnątrz. Jeśli jednak musi dojść do takich prac, blachę przymocowaną do komina i dachu dodatkowo się zabezpiecza, ponieważ nie jest ona w pełni stabilna i może stanowić spore utrudnienie w czasie uszczelniania.

 

Komu zlecić uszczelnianie komina?

 

Prac związanych z uszczelnianiem komina nie powinna podejmować się osoba, która nie ma w tym zakresie doświadczenia. Samodzielnym usuwaniem usterek można doprowadzić komin do gorszego stanu. Lepiej zlecić to zadanie specjalistom, którzy dysponują wiedzą i materiałami. Firmy takie jak Komin-MS nie tylko dopasują właściwą metodę uszczelniania do uszkodzeń, ale także dokładnie zabezpieczą teren i nie narażą niczyjego zdrowia. Do tego wynajęcie profesjonalnej ekipy zmniejsza ryzyko przeoczenia drobnych uszkodzeń. Ich pominięcie może doprowadzić do rozwinięcia się w poważny problem, którego naprawa będzie sporo kosztować.