usuwanie plamy z wykładziny
16 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak usunąć trwałą plamę z wykładziny?

Czasem nawet najstaranniejsze dbanie o porządek w domu może nie zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Różne losowe przypadki się zdarzają – wylany sok, kawa, wino czy niefortunny upadek mogą trwale przebarwić wykładzinę. Nawet niewielka plama na materiale będzie prezentować się nieestetycznie. Jak skutecznie i bez większego problemu usunąć zanieczyszczenia z takiej powierzchni? Poznaj skuteczne rozwiązania.

Jak usunąć plamy z kawy i herbaty?

Jednymi z trudniejszych do usunięcia plam z wykładziny są te z kawy i herbaty. Odpowiednio wczesne zareagowanie na sytuację pozwala nie tylko się ich pozbyć, ale też uzyskać efekt nieskazitelnej czystości. Jednym ze skutecznych domowych sposobów na czyszczenie wykładzin jest użycie octu wymieszanego z wodą. Wystarczy tak namoczoną ściereczką przetrzeć powierzchnię, a następnie osuszyć materiał. Pomocne może być również… piwo – zastosowane w podobny sposób. Warto jednak pamiętać, by wszelkie środki – czy to domowe, czy chemiczne stosować delikatnie, bez szorowania powierzchni. W przeciwnym razie plama może się utrwalić, a nawet powiększyć swój obszar.

Czerwone soki i wino – czy można je usunąć?

Wbrew pozorom usunięcie plam po czerwonych i ciemnych sokach, ale też winie jest możliwe. W pierwszym przypadku wystarczy zastosować płyn do mycia naczyń i delikatnie potrzeć powierzchnię. W przypadku czerwonego wina warto rozcieńczyć plamę… białym winem. Wystarczy polać zabrudzoną powierzchnię i za pomocą gąbki oraz koniecznie zimnej wody, delikatnie zmyć plamę. Pomocna może być też sól. Po kilkunastu minutach wystarczy odkurzyć wykładzinę, by cieszyć się jej pięknym wyglądem.

A może pomoc specjalistów?

Jeśli domowe sposoby na usunięcie trwałych plam z wykładziny zawiodły – jedynym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy fachowców. Wiele firm specjalizuje się w przywracaniu podłodze nieskazitelnego wyglądu. Ich wysoka skuteczność wynika z faktu, iż dysponują profesjonalnym sprzętem oraz środkami chemicznymi. Stosowane przez ekspertów metody są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla czyszczonych powierzchni – wyjaśnia ekspert z firmy Vinatcom. Dodaje, że metody te pozwalają nie tylko usunąć trwałe i mocne zabrudzenia, ale też skutecznie usuwają kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia, dzięki czemu wykładzina lśni jak nowa. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest możliwość zyskania czystej podłogi, bez poświęcania dużej ilości czasu i nakładu pracy. Dodatkowo daje ona gwarancję, że włókna nie zostaną zniszczone, co może się przydarzyć w przypadku nieostrożnego stosowania silnych środków chemicznych.