pleśń i grzyby w domu
1 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

 Jak usunąć pleśń i grzyby z domu?

Pleśń i grzyby w pomieszczeniu oznaczają nie tylko nieestetyczne plamy na ścianach czy suficie, ale przede wszystkim występowanie zarodników, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Rozwój grzybów jest związany ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza, dlatego pierwsze symptomy najczęściej są widoczne po zalaniu czy niedoschnięciu ścian po pracach remontowych. Jeśli zauważyłeś w swoim domu grzyba, warto jak najszybciej się go pozbyć.

Skąd się biorą pleśnie i grzyby w budynkach?

Rozwój pleśni i grzybów na elementach konstrukcyjnych budynków jest bezpośrednio związany z wysokim poziomem wilgotności w powietrzu. Optymalne nasycenie powietrza wilgocią przy temperaturze 20 stopni Celsjusza mieści się w zakresie od 30 do 65%. Gdy poziom wilgotności przekroczy 80%, grzyby i pleśnie zyskują idealne warunki do egzystencji oraz rozsiewania szkodliwych zarodników.  Specjalista od odgrzybiania z firmy FHU Tokarski wyjaśnia, że występowania nieestetycznych plam na ścianie i suficie jest bardzo często związane z ich zawilgoceniem spowodowanym różnymi czynnikami. Należą do nich przede wszystkim:

– nieprawidłowa wentylacja,

– niedoschnięcie ścian po pracach remontowych,

– brak zewnętrznej izolacji termicznej powodujący przemarzanie ścian,

– zalanie w wyniki pęknięcia rury lub wadliwego systemu odprowadzania wody deszczowej,

– brak ogrzewania w pomieszczeniu lub zbyt niska temperatura.

Te czynniki są najczęściej odpowiedzialne za występowanie pleśni i grzybów, dlatego należy starać się nie doprowadzić do ich wystąpienia. Jeśli już dojdzie do zainfekowania ścian grzybami i pleśnią, należy działać szybko i usunąć nie tylko objawy, ale także przyczynę problemu.

Jak usunąć grzyby i pleśnie z pomieszczenia?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, powinno być usunięcie istniejących ognisk szkodliwych organizmów, a następnie zadbanie o to, by ponownie nie doszło do ich powstawania. Profilaktyka jest kwestia kluczową, ponieważ bez niej grzyb będzie cały czas powracał.

Wiele osób walczy z grzybami i pleśniami na własną rękę, stosując ogólnie dostępne preparaty przeznaczone do odgrzybiania. Takie rozwiązanie może być skuteczne, jednak tylko wówczas, gdy wykwity na ścianach są niewielkie. Jeśli podejrzewasz, że grzyby i pleśnie zajęły już znaczną część ścian lub sufitu, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc. Firmy zajmujące się odgrzybianiem budynków stosują nowoczesne metody, takie jak ozonowanie. Ozon wykazuje bardzo dobre właściwości odkażające, a przy tym stosunkowo szybko się ulatnia, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Odgrzybianie przy zastosowaniu ozonu jest obecnie uznawane za najskuteczniejszą metodę, która pozwala pozbyć się problemu na długo. Warto jednak pamiętać, że oprócz usunięcia skutków, niezbędne jest zapobieganie przyczynom rozwoju grzybów. Dlatego należy zadbać o prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.