Wnętrza w stylu prowansalskim
8 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak urządzić wnętrza w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski to przede wszystkim aranżacje cechujące się lekkością, naturalnymi materiałami oraz delikatnością zastosowanych elementów. Styl ten zyskał swoją popularność przede wszystkim ze względu na wygląd przypominający ciepłe, letnie barwy oraz zapach lawendy niczym z Prowansji. Aranżacja w tym stylu cechuje się ciepłym, rodzinnym klimatem z jasnymi meblami, dekoracjami z suszonych kwiatów oraz elementami z lawendowym wzorem. Czym jeszcze cechuje się styl prowansalski?

Cechy stylu prowansalskiego

Podstawowymi cechami określającymi styl prowansalski są przytulność, sielskość, ciepło domowego ogniska oraz nawiązanie do natury. Wnętrza aranżowane w tym klimacie powinny być przepełnione słońcem i zdominowane przez wyraziste odcienie żółci, zieleni, pomarańczy, błękitu oraz lawendy. Warto rezygnować z gładkich faktur we wnętrzach, a ściany mogą zyskać chropowate wykończenie. Wykorzystuje się naturalne tkaniny, jasne kolory oraz wzorzyste materiały, które mają wpływ na odbiór każdej przestrzeni. Oddziałują one na odbiorcę, wprawiając go w dobry nastrój oraz samopoczucie, a odpowiednio dobrane dodatki (pachnące zioła, kwiaty oraz obrazy) przywołują na myśl francuskie wakacje.

Wnętrza w stylu prowansalskim znane są przede wszystkim z wyżej wspomnianych elementów dekoracyjnych. Nie można jednak zapominać, że stanowią one jedynie uzupełnienie finalnej aranżacji. Sercem każdej aranżacji są jednak meble. To one nadają wnętrzu odpowiedniego stylu oraz charakteru. Lekkie kolory bieli oraz szarości w połączeniu z dębowym wykończeniem to główna idea owego stylu. Idealne odzwierciedlenie południowo – wschodniego klimatu Francji zagwarantuje także linia mebli z charakterystycznym zdobieniem na frontach.

Dlaczego styl prowansalski to dobry wybór do aranżacji wnętrz?

Styl prowansalski przywołuje wrażenie lekkości, delikatności i subtelności. Sprawdzi się on zarówno w pomieszczeniach o tradycyjnej stylistyce, jak i tych o bardziej nowoczesnym, minimalistycznym wystroju. Wnętrza w stylu prowansalskim sprawiają wrażenie lekkości oraz przytulności.

Jak mówi pracownik firmy meblarskiej K&D oferującej sprzedaż mebli w stylu prowansalskim: Wnętrza prowansalskie wyróżniają się głównie dużymi oraz przestronnymi pomieszczeniami. Małe wnętrza również cieszą się popularnością aranżacyjną. W takim wypadku należy jedynie pamiętać, aby nie przesadzić z ilością nadmiernych dodatków oraz zdobień meblarskich. Idealnie sprawdzą się meble o jasnych, naturalnych barwach oraz delikatnych zdobieniach frontów, które sprawią, że przestrzeń zyska optyczne powiększenie.

Aranżując wnętrze w stylu prowansalskim, zaleca się skorzystanie wyłącznie z odpowiednich salonów meblowych. Doświadczenie pracowników oraz meble stworzone z dbałością o każdy detal to gwarancja udanego zakupu na wiele lat.