pokój dziecięcy
30 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak urządzić pokój dziecięcy? Porady i sugestie

Urządzanie pokoju dla dziecka wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem dla rodziców. Wybierając meble i elementy wyposażenia do pokoju dziecięcego musimy pamiętać o wielu kwestiach, między innymi o tym, aby pokój był zarówno praktyczny, jak i atrakcyjny dla dziecka. Na co więc zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju dziecięcego? Jakie  meble i dodatki powinny się w nim znaleźć?

Odpowiednie meble

Podstawą każdego pokoju są oczywiście meble. W zależności od tego, jakie funkcje będzie pełnił pokój, należy odpowiednio dobrać meble.

Jak mówią specjaliści z firmy Świat Dziecka: “Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego z pewnością będzie łóżko. Wybierzmy takie, które będzie atrakcyjne wizualnie dla dziecka i umieśćmy je w przytulnym kącie pokoju“.

Oczywiście wybierając łóżko dziecięce zwróćmy uwagę na wygodny materac. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecka są półki i szafki. Zadbajmy o to, aby w pokoju znalazło się odpowiednie miejsce do przechowywania zabawek oraz ubrań. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór komód oraz regałów, które znajdą się blisko dziecięcego łóżeczka, gdzie umieścimy pieluszki oraz niezbędne dziecięce akcesoria. Dodatkowo warto zakupić przewijak i również umieścić go blisko łóżeczka. Jeśli urządzamy pokój dla nieco większego dziecka, to wybierzmy łóżko większe, z którego dziecko szybko nie wyrośnie. Co więcej zadbajmy o biurko i wygodne krzesło dla dziecka. Najbardziej wygodne będą meble modułowe lub takie, które z łatwością będzie można połączyć z innymi.

Dodatki i kolory

Oczywiście w pokoju dziecięcym niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Zadbajmy o lampkę nocną, która będzie znajdować się w pobliżu łóżeczka. Zwróćmy uwagę na kształt oraz kolor lampki nocnej, ponieważ bajkowe motywy będą bardziej atrakcyjne dla dzieci. Pamiętajmy też, aby oprócz strefy spania i nauki wydzielić miejsce w pokoju na zabawę. Umieśćmy tam skrzynie lub szafki na liczne zabawki. Dodatkowo, jeśli w pokoju nie znajduje się wykładzina, to zastanówmy się nad zakupem dywanu, który będzie stanowił amortyzację podczas zabawy. Oprócz mebli i wyposażenia duże znacznie w pokoju dziecka ma również sam kolor ścian. Wybierzmy więc tapety z motywami bajkowymi lub takie, które wzbudzą zainteresowanie dziecka, a jednocześnie stworzą przytulną atmosferę. Tapetę możemy umieścić na jednej ścianie, która będzie najbardziej widoczna, a resztę ścian pokryjmy zmywalną farbą.