pokój dziecięcy
29 czerwca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dla dziecka to nie lada wyzwanie. Trzeba urządzić go tak, aby był bezpieczny i przyjazny rozwijającemu się maluchowi, ale powinien także być atrakcyjnym miejscem do zabawy. Jak sprostać jednocześnie wszystkim wymaganiom, jakie stawia przed nami aranżacja pokoju dziecięcego?

Przystępując do urządzania pokoju dla naszej pociechy musimy brać pod uwagę, że przestrzeń ta będzie ulegała dość dynamicznym zmianom, w miarę rozwoju dziecka – opowiada nasz rozmówca z firmy Bonus 33Meble. W pierwszym okresie życia maleństwa to my będziemy decydowali o tym, co dzieje się w pokoju, jednak gdy tylko maluch choć trochę się usamodzielni, to on będzie budował panującą tu atmosferę.

Dominujące elementy wyposażenia

Warto pozwolić dziecku na komponowanie wnętrza zgodnie z jego upodobaniami, co w konsekwencji oznacza mnogość kolorów, kształtów i najróżniejszych przedmiotów, które będą zaprzątać jego uwagę. Rozsądnym tłem dla tak dynamicznej przestrzeni będą proste, stonowane meble w jasnych, pastelowych barwach.

Bardziej wyraziste kolory czy motywy z ulubionych bajek warto umieszczać na takich elementach, które łatwo będzie wymienić, np. zasłony, plakaty, kapy na łóżka czy dywaniki. Meble będą służyć dziecku przez lata, dlatego dobrze zachować w tym względzie pewną neutralność.

Meble w pokoju dziecięcym

Najważniejszym meblem w pokoju dziecięcym już od pierwszych momentów życia będzie oczywiście łóżeczko. W przypadku najmłodszych członków rodziny ważny jest nie tylko wygodny materac, ale też bezpieczeństwo. Łóżeczka dla niemowląt powinny obowiązkowo być wyposażone w szczebelki. Obecnie dostępne są praktyczne łóżeczka z regulowaną wysokością podłogi. Dzięki możliwości odkręcenia szczebelków, łóżeczko może służyć dziecku również na późniejszych etapach rozwoju.

Meble do nauki

Starsze dziecko będzie potrzebowało już nie tylko miejsca do snu i zabawy, ale także odpowiednich warunków do nauki. Zapewnisz mu je wstawiając do pokoju biurko i krzesło. Dobrze jest wybrać sprzęty utrzymane w stylistyce zbliżonej do mebli obecnych już w pomieszczeniu. Wybierając je zwracaj uwagę na jakość i bezpieczeństwo materiałów, z jakich są wykonane – zaznacza ekspert z przedsiębiorstwa Bonus 33Meble.

Komplety mebli dziecięcych

Obecni na rynku producenci udostępniają pełne komplety tworzone z myślą o najmłodszych, dzięki czemu stworzenie idealnie skomponowanego zestawu do pokoju dziecięcego jest wprost… dziecinnie proste! Korzystając z takiej gotowej propozycji masz pewność, że w tym pokoju niczego nie zabraknie.

Standardowe komplety mebli dla najmłodszych obejmują zazwyczaj łóżeczko, przewijak/komodę z przewijakiem, szafę i półeczkę wiszącą, czyli wszystko to, czego potrzebuje rodzic niemowlaka. W zestawach dla większych pociech znajdziecie np. łóżeczko, biurko, szafę i regał lub biurko.