24 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak urządzić kuchnię kaflową? Porady i sugestie

Nowoczesne kuchnie kaflowe to nie relikt przeszłości, a funkcjonalne i użyteczne urządzenia. To kuchnie opalane drewnem, kuchnie ekologiczne, które spełniają wszelkie normy ecodesign. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego warto się zdecydować na nowoczesną kuchnię kaflową i na co zwrócić uwagę przy wyborze takowej.

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesną kuchnię kaflową?

Nowoczesna kuchnia kaflowa to znakomite rozwiązanie pozwalające na przygotowywanie posiłków w budynkach, gdzie nie można skorzystać z sieci gazowej, gazu ze zbiornika czy butli oraz tam, gdzie instalacja elektryczna nie pozwala na zastosowanie kuchni elektrycznej. Kuchnie kaflowe nie są jednak traktowane wyłączenie jako konieczność – przeciwnie, ze względu na ich urok i charakter są zwykle wybierane celowo, jako element, który zagwarantuje pełną funkcjonalność, a przy tym będzie się wyróżniał atrakcyjnym i nietuzinkowym designem. Piec kaflowy kuchenny oferujący nie tylko możliwość przyrządzania posiłków, ale także zapewniający sporą dawkę ciepła to ponadto rozwiązanie wybierane w niewielkich domach lub domkach całorocznych, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca, by zamontować niezależne urządzenie grzewcze. Jednym z największych atutów kuchni kaflowych poza ich właściwościami użytkowymi jest jednak ich stylowy wygląd. Stanowią wymarzoną dekorację każdego budynku urządzanego w stylu rustykalnym, choć z powodzeniem można je wykorzystać również we wnętrzach projektowanych w rozmaitych stylach regionalnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kuchni kaflowej?

Dostępne dziś kuchnie kaflowe oferują znakomite parametry grzewcze i wydajność podobną do dobrych pieców wolnostojących. Opalane drewnem albo brykietami okazują się niezbyt drogie w eksploatacji, a kompaktowe wymiary pozwalają na ustawienie ich nawet w dość ograniczonej przestrzeni. Decydując się na zakup urządzenia tego typu, należy jednak właściwie dobierać moc grzewczą do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie zamontowane. Znaczenie będzie też miało usytuowanie wylotu spalin. Dla własnej wygody warto sprawdzić system usuwania popiołu. Plusem będzie znany z kominków system ochrony szyb przed zabrudzeniami. Nie można też zapomnieć o dopasowaniu wymiarów zewnętrznych. Duży wybór kuchni kaflowych można znaleźć w ofercie firmy Kominki Lumar z Nowego Targu. Dostępne są w niej piece renomowanego włoskiego producenta LANORDICA o różnej mocy i wielkości.