garderoba
19 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak urządzić funkcjonalną garderobę?

Garderoba to pomieszczenie, które powinno być nie tylko pojemne i estetyczne, ale także funkcjonalne. Chodzi przecież o to, by efektywnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy i zmieściły się tam wszystkie ubrania, buty i dodatki. Wbrew pozorom, ten pokój nie musi być tylko większym wariantem szafy w zabudowie. Kluczem jest jednak dobór odpowiednich rozwiązań.

Przede wszystkim rozplanowanie przestrzeni

Jeszcze przed przystąpieniem do budowy lub remontu warto sporządzić projekt garderoby. Często to właśnie kartka papieru lub ekran stanowi przestrzeń do twórczej interpretacji, podsuwając nietypowe warianty.

Planując garderobę „na żywo”, ryzykujesz, że pominiesz wiele miejsc, które można by było wykorzystać. Na przykład przy suficie lub na przeciwległej ścianie. Tymczasem nawet niewielkie, na przykład 3- lub 5-metrowe pomieszczenie może mieć ogromny potencjał. Trzeba go tylko odkryć, a następnie wcielić w życie.

Podczas projektowania, weź pod uwagę to, jakie akcesoria wyposażenia garderoby chcesz mieć w swojej przestrzeni. Czy wygodniej korzysta Ci się z szuflad, czy z półek? A może preferujesz nisko usytuowane wieszaki? Zadaj sobie te pytania na początku. W ten sposób unikniesz potencjalnych zawodów i uzyskasz wnętrze marzeń.

Dobrej klasy materiały to podstawa

Funkcjonalność to także trwałość i odporność na uszkodzenia. Pamiętaj o tym, że z garderoby będziesz korzystać każdego dnia, nieraz po kilka razy dziennie – tak jak z łazienki czy kuchni.

Jeśli nie oszczędzasz na przykład na frontach szafek w tym ostatnim, to czemu tego samego podejścia nie przełożyć na zabudowę garderoby? Warto wybierać dobrej klasy elementy konstrukcyjne, na przykład te dostępne w firmie MARECKI.

Kupując doskonałej jakości fragmenty budulcowe do garderoby, zyskujesz wartość na lata. Nie musisz się martwić o odklejający się laminat czy nieestetyczne obicia wynikające z normalnego użytkowania.

Praktyczne systemy do zabudowy garderoby

Nie ma mowy o praktycznej garderobie bez odpowiednich systemów: zamykania i otwierania, wysuwnych, przesuwnych itd.

Takie systemy do zabudowy garderoby mogą także obejmować różnego rodzaju akcesoria wyposażenia. Występują one w postaci pałąków do wieszania wieszaków, szuflad metalowych, uchwytów, pantografów i nie tylko. Wszystkie te elementy pozwalają łatwo dostać się do danej rzeczy, wyeksponować to, co ma zostać wyeksponowane i po prostu pomagają utrzymywać porządek.

Chodzi o to, by stworzyć spójną, modułową i dobrze zorganizowaną przestrzeń, z której będzie się korzystać na co dzień.