jadalnia
17 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak urządzić domową jadalnię?

Jadalnia, jak każde inne pomieszczenie, powinna być zaprojektowana według potrzeb i gustu właściciela mieszkania czy domu. Każdy najlepiej wie, czego potrzebuje i jakie rozwiązanie wybrać, aby przyjemnie spędzać czas ze znajomymi i rodziną przy wspólnym posiłku. Głównymi meblami, nad którymi warto się skupić i które nadają klimatu jadalni, są stół, krzesła oraz oświetlenie. Co wybrać i jak urządzić domową jadalnię?

Jadalnia – w kuchni, salonie czy w osobnym pomieszczeniu?

Urządzenie jadalni wydaje się bardzo proste: stół, krzesła, komoda i gotowe. W rzeczywistości wcale nie jest to takie oczywiste, a wyposażenie tego pomieszczenia według własnego gustu i wygody zajmuje sporą część czasu. Zanim zakupimy jakikolwiek element powinniśmy dobrze się zastanowić i odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  1. Ile miejsc przy stole jest potrzebne?
  2. Czy często odwiedzają nas goście?
  3. Czy potrzebne będą miejsca dla dzieci?

Jeśli istnieje taka możliwość, domowa jadalnia może być całkowicie odrębnym pomieszczeniem. Aby zachować jej funkcjonalność, powinien zmieścić się w niej duży stół z obszernym powierzchniowo blatem, a całe pomieszczenie powinno być na tyle duże, aby można było swobodnie przejść naokoło stołu. Nad stołem odpowiedniego klimatu nada żyrandol, a całość mebli zachowana w jednym wzorze stworzy spójną całość. Innym rozwiązaniem będzie połączenie jadalni z kuchnią, co sprawi wrażenie rodzinnego miejsca. Ma to oczywiście swoje plusy, ponieważ osoba gotująca jest blisko osób siedzących przy stole.

Kolejną opcją jest połączenie jadalni z salonem. W tym przypadku na pewno przyjmowanie gości będzie miało bardziej komfortowy charakter, ponieważ nie będą patrzeć na ręce gospodarza w kuchni. Trzeba natomiast pokonywać większy dystans do naczyń i przygotowania potraw w kuchni oraz nie możemy jednocześnie rozmawiać z zaproszonymi gośćmi.

Jakie meble wybrać do domowej jadalni?

Aranżacja strefy jadalnej powinna się zacząć od podstawowych elementów, czyli stołu, krzeseł oraz oświetlenia. Cały potrzebny asortyment do urządzenia jadalni znajdziemy w salonie meblowym 33 Meble, gdzie dodatkowo można uzyskać fachową poradę dotyczącą wyboru mebli. Zaczynając zakupy należy  przede wszystkim zastanowić się, jakiej stół powinien być wielkości, aby dopasować go do własnych potrzeb. Wybór materiału, wykonania czy koloru będzie zależał od otoczenia i stylu, w jakim jest reszta pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany, ponieważ na co dzień nie zajmuje dużo miejsca, a gdy przychodzą goście jest możliwość pomieszczenia większej ilości osób.

W kolejnym etapie wybierając krzesła warto wziąć pod uwagę, kto będzie z nich korzystał, dzięki czemu możliwe będzie dobranie ich wysokości. Dodatkowo wielkość krzeseł decyduje, ile zmieści się ich przy stole. Istotnym elementem jest także odpowiednie oświetlenie, dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu punktowego oświetlenia, ponieważ możliwe będzie regulowanie natężenia światła. Można również powiesić żyrandol tuż nad stołem, co doda wnętrzu uroku. Warto zadbać o to, aby jadalnia była pomieszczeniem funkcjonalnym, natomiast przestrzeni na pewno dodadzą duże lustra na ścianach oraz spójna gama kolorystyczna.