25 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak urządzić dobrą szklarnię ogrodową?

Uprawa własnych warzyw i owoców w ostatnich latach staje się coraz popularniejsza. To nie tyko doskonały sposób na świeże i ekologiczne produkty, ale również idealna propozycja spędzania wolnego czasu. Pomidory, paprykę, ogórki, a także bardziej egzotyczne odmiany, jak melony najlepiej uprawiać w szklarni. Podpowiadamy więc, jak urządzić dobrą szklarnię ogrodową i o czym warto wiedzieć.

Nowalijki to coś, na co czekamy z utęsknieniem przez całą zimę. Tymczasem świeże warzywa możemy mieć pod ręką niemal przez cały rok – wszystko dzięki ogrodowej szklarni. Własna uprawa wymaga co prawda cierpliwości oraz wolnego czasu, jednak smak jest bez porównania lepszy. Dlatego warto zastanowić się nad budową takiego obiektu w ogrodzie.

Miejsce na szklarnię – zaciszne i słoneczne

Jednym z ważniejszych czynników, który zagwarantują udane zbiory, jest umiejscowienie szklarni. Powinna znaleźć się w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru, a jednocześnie słonecznym. Dłuższy bok powinien być ustawiony na linii wschód zachód – dzięki temu więcej promieni słonecznych będzie wpadało do środka ogrzewając rośliny. Jeśli zależy nam na korzystaniu ze szklarni przez cały rok (na przykład w celu zimowania mniej odpornych na mróz roślin) powinniśmy zadbać o fundament. Zazwyczaj wystarczy wypoziomowany grunt i metalowa podstawa, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest betonowy fundament, sięgający poniżej poziomu zamarzania gruntu. W ten sposób rośliny znajdujące się w szklarni będą lepiej chronione przed przemarzaniem.

Konstrukcja szklarni

Drugim ważnym czynnikiem jest konstrukcja. Najmniej wymagająca będzie aluminiowa – nie ma konieczności jej impregnowania lub malowania, w przeciwieństwie do drewnianej lub stalowej. Pamiętajmy, aby dach nachylony był pod kątem 25-35 stopni – wówczas promienie słoneczne będą wpadać do środka, nawet gdy słońce będzie nisko nad horyzontem. Drzwi powinny być na tyle szerokie, by mogła przejść przez nie taczka (minimum 90 cm). Powinniśmy również zadbać o możliwość uchylania okien dachowych, a nie tylko drzwi – w ten sposób w środku będzie zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Pokrycie szklarni – płyty poliwęglanowe lub akrylowe

Co prawda tradycyjnie do pokrycia szklarni wykorzystywało się szkło, jednak coraz częściej zastępuje się je płytami z tworzyw sztucznych. Posiadają one niemal takie same właściwości: są przezroczyste, doskonale przepuszczają światło, a jednocześnie nie tłuką się oraz są o 50% lżejsze. To sprawia, że doskonale nadają się na pokrycie ogrodowej szklarni. Co więcej, mogą być gięte na zimno, a także łatwo poddają się obróbce mechanicznej i formowaniu. Poliwęglan jest odporny na działanie zróżnicowanych temperatur i lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz. Ze względu na to, że występuje zazwyczaj w formie płyt bez problemu dopasujemy go do każdego projektu szklarni. Wystarczy jedynie umieścić je w stelażu i odpowiednio przymocować. Pokrycia z tworzyw sztucznych najwyższej jakości znajdziemy w ofercie Scala Plastics. Warto wybrać sprawdzone rozwiązania – będziemy mieli wówczas gwarancję, że nasza szklarnia przetrwa wiele lat w niezmienionym stanie.

Cieniowanie szklarni – ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem

Choć, tak jak już wspomnieliśmy, szklarnia powinna znajdować się w miejscu nasłonecznionym w miesiącach szczególnie ciepłych konieczne jest zadbanie o prawidłowe zacienienie. Temperatura wewnątrz może dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza, co zdecydowanie nie wpływa dobrze na znajdujące się wewnątrz rośliny. O cień warto zadbać zwłaszcza od południowej strony. Ściany i dach można pokryć kredą z wapnem lub specjalnymi preparatami. Konieczne będzie również zamontowanie oraz otwieranie wywietrzników – nie tylko w drzwiach, ale również w dachu lub ścianach. Dzięki temu będziemy mieli możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz oraz zapewnienia roślinom dopływu świeżego powietrza.

Uprawa roślin – w grządkach lub doniczkach

Do wyboru mamy dwa sposoby uprawy. Rośliny możemy sadzić bezpośrednio w grządkach na ziemi lub w doniczkach, umieszczonych na przykład na aluminiowych stołach. Szklarnię można również podzielić na dwie lub więcej części, w zależności od jej wielkości i stosować metody mieszane. Stoły przydadzą się, jeśli szklarnię będziemy wykorzystywać głównie do przygotowywania rozsad na wiosnę. Będą również przydatne do przechowywania roślin doniczkowych zimą – tych, które niespecjalnie dobrze znoszą mróz. Należy jednak pamiętać, by po sezonie odkazić glebę, a raz na 4-5 lat wymienić ziemię całkowicie. Zapobiegniemy dzięki temu przenoszeniu chorób, które mogą znajdować się w glebie.