sprzatanie domu po remoncie
9 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak uporządkować dom po remoncie?

Właśnie skończyłeś budowę domu? A może przeprowadzałeś generalny remont w budynku? Wszechobecny pył, kurz i inne zanieczyszczenia to spore utrudnienie. Dlatego, żeby móc wrócić do normalnego użytkowania domu, warto wcześniej zadbać o porządek. Samodzielnie sprzątanie nie zawsze bywa wystarczająco skuteczne. Można jednak skorzystać z usług specjalistycznych firm. Sprawdź, jak wygląda porządkowanie domu po remoncie.

 

Podstawa prac porządkowych — sprzątanie na sucho

 

Najważniejszą zasadą podczas porządkowania budynku po remoncie jest zachowanie kolejności wykonywanych prac. Podstawą w tym przypadku jest sprzątanie na sucho. Dotyczy to zarówno ścian, jak i podłogi. Połączenie dużej ilości kurzu lub pyłu z wodą sprawia, że są one znacznie trudniejsze do usunięcia, a dodatkowo mogą zniszczyć odremontowane powierzchnie.

 

Wnętrza, w których prowadzi się prace budowlane lub remontowe, należy dokładnie odkurzyć. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne odkurzacze przemysłowe, które doskonale radzą sobie w tego typu zanieczyszczeniami. Standardowy sprzęt wykorzystywany w domu do codziennych porządków nie poradzi sobie z takim brudem, a drobinki gruzu będące pozostałościami po remoncie mogą nawet go uszkodzić. Dlatego tak ważne jest użycie odpowiedniego urządzenia

— podkreśla specjalista z firmy PWP NIAGARA Sp. z o.o..

 

Warto także pamiętać, że jedno odkurzanie zwykle nie wystarcza. Kurz i pył podczas sprzątania częściowo unosi się w powietrzu. Czynność tę powtarza się więc kilkukrotnie, aby pozbyć się jak największej ilości zanieczyszczeń.

 

Przygotowanie do porządkowania budynku po remoncie

 

Sama kolejność wykonywania prac to nie wszystko. Ważne jest przygotowanie, które oprócz użycia specjalistycznego sprzętu uwzględnia także:

  • profesjonalne preparaty czyszczące,
  • ścierki i szmatki przeznaczone do konkretnych powierzchni.

 

Dzięki wykorzystaniu tych elementów wszelkie zabrudzenia można usunąć zdecydowanie szybciej. Nie ma także ryzyka, że czyszczone powierzchnie uszkodzą się, czy zarysują.

 

Sprzątanie domu od góry do dołu

 

Warto pamiętać, że wszystkie prace porządkowe po remoncie mają sens wtedy, kiedy wykonuje się je najpierw w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach, a dopiero później schodzi niżej. Dzięki zasadzie „od góry do dołu” można uniknąć sytuacji, w której do posprzątanej już przestrzeni przenosi się kolejne zabrudzenia. Jest to oszczędność czasu, energii i chemii czyszczącej.

 

Samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów?

 

Skończyłeś remont i czeka Cię sprzątanie domu? Możesz to zrobić samodzielnie, jednak coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistycznych firm. Dlaczego jest to korzystna opcja? Przede wszystkim wszystko pójdzie zdecydowanie szybciej ze względu na sprzęt, jakim dysponują specjaliści. Nie bez znaczenia jest także ich doświadczenie. Znacznie lepiej wiedzą, w jakich miejscach zbiera się najwięcej zanieczyszczeń i jak skutecznie sobie z nimi poradzić.