Kuna na poddaszu
24 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak uniknąć zadomowienia się na poddaszu kun?

Kuna na poddaszu to szkodnik, którego czym prędzej trzeba się pozbyć. Potrafi ona wyrządzić naprawdę kosztowne szkody. Kuny najczęściej doprowadzają do uszkodzenia izolacji budynku, co wpłynie na komfort mieszkania w nim. Charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o obecności kuny to również hałas, brud, nieprzyjemny zapach oraz poprzegryzane kable. Jak zatem przeciwdziałać temu stworzeniu?

Jak zabezpieczyć dom przed kunami?

Kuny domowe to bardzo sprytne stworzenia, które za wszelką cenę spróbują dostać się w cichy, ciepły zakątek Twojego domu. Ze względu na rozwinięte umiejętności wspinaczkowe oraz zwinną posturę kuna bez problemu może dostać się na dach niejednego budynku. W jaki sposób możesz się przed tym ustrzec?

Przede wszystkim musisz zadbać o uszczelnienie dachu. W tym celu najlepiej skorzystać z siatki zabezpieczającej, którą zamontujesz w otworach okiennych na poddaszu. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest owinięcie rynny drutem kolczastym. To właśnie tą drogą kuny często próbują dostać się na strych.

Za walkę z kunami najlepiej zabrać się już na etapie ocieplania domu. Dzięki temu unikniesz przyszłych problemów z tymi szkodnikami. Jednym z bardziej skutecznych sposobów jest wykorzystanie wełny celulozowej. Jest to materiał izolacyjny o bardzo dobrych parametrach technicznych. Co więcej, ten rodzaj wełny zawiera w sobie drażniące dla zwierząt sole boru. W ten sposób skutecznie zmniejszysz ryzyko na zadomowienie się u Ciebie kun.

ISO-DACH to firma zajmująca się wdmuchiwaniem granulatu celulozy zarówno do istniejących już izolacji, jak i montażem ocieplenia w nowopowstałych budynkach.

Najlepsze sposoby na pozbycie się kuny

Co w sytuacji, kiedy kuna zagnieździła się już na Twoim poddaszu? Pozbycie się jej może okazać się nie lada wyzwaniem. Pamiętaj, że kuny to zwierzęta nocne. Weź to pod uwagę podczas wyganiania tego stworzenia. Ciekawym sposobem jest wymęczenie kuny w ciągu dnia odstraszaczami emitującymi niepokojące dla kun dźwięki.

Alternatywą dla tego rozwiązania są specjalne preparaty zapachowe, które skutecznie wypędzą kunę z kryjówki. Pamiętaj jednak, że w każdym momencie może ona wrócić na poddasze, dlatego postaraj się wywieźć ją jak najdalej od domu albo zabezpieczyć poddasze przed kolejną wizytą.

W razie potrzeby możesz zdecydować się również na elektrycznego pastucha, którego umieszcza się wzdłuż okapów dachu oraz przy rynnie. Instalacja taka porazi stworzenie, przez co nie będzie ono takie chętne do ponownego wejścia na Twoją posesję. Pastuch jest jednak zagrożeniem dla domowych kotów.