28 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak umeblować wnętrze w stylu klasycznym?

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym są eleganckie i wytworne. Cieszą oko pięknymi formami i naturalnym wykończeniem. Klasyka jest zawsze modna, wnętrza w takim stylu cechują starannie dobrane materiały, stylowe formy i eleganckie wzory. Klasyczne wnętrza powinny być spójne, a odpowiednio dobrane meble, oświetlenie i dodatkowe elementy dekoracyjne mają tworzyć kompletną całość.

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz

Obecnie występuje 11 najbardziej popularnych stylów w urządzaniu wnętrz: nowoczesny, skandynawski, klasyczny, industrialny (loftowy), eklektyczny, rustykalny, glamour, vintage, boho,  hampton i art deco. Z nich wszystkich wyróżnia się styl klasyczny, ze względu na swoją ponadczasowość.

Styl klasyczny to styl z tradycjami, o bogatej historii, który rozwija się już od starożytności. Charakteryzuje się spokojnym i stonowanym wystrojem o jasnych kolorach – dominują barwy ziemiste, marmurowe i beżowe. Meble oraz dekoracje stanowią spójną całość i są kupowane lub zamawiane zazwyczaj w komplecie. Łączy je ten sam kolor drewna, obić oraz zasłon, a materiały używane do takiej aranżacji są zawsze wysokiej jakości, używa się najczęściej skóry, drewna, marmuru i jedwabiu – jak wyjaśnia przedstawiciel z firmy Warsztat Pomysłów, zajmującej się m.in. produkcją mebli na zamówienie.

Aranżując wnętrze w stylu klasycznym, można to uczynić w dwojaki sposób:  albo w tradycyjnej, niezmienionej wersji, lub z delikatnymi naleciałościami z nowoczesnych trendów. Sam styl kojarzy się często ze stylem pałacowym, aczkolwiek jest to skojarzenie błędne, ponieważ, chociaż elegancki i wytworny, w przeciwieństwie do wystroju pałacowego nie ma tu miejsca na przesadny przepych.

Meble w stylu klasycznym

Umeblowanie w stylu klasycznym to przede wszystkim meble z historią, niedostępne w nowoczesnych salonach meblowych. Stawiając na tego typu wystrój wnętrz, warto sprawdzić sklepy z antykami i aukcje internetowe. Niektóre mogą wymagać renowacji i skorzystania z usług profesjonalnego zakładu stolarskiego, ale często dzięki niewielkiemu nakładowi pracy można uzyskać wspaniałe efekty, odtwarzając stylowe wzory i piękne linie. Najczęściej w kolorach drewna, z którego zostały wykonane, meble klasyczne są masywne i mocne, mają grube, gięte lub proste nogi. Obicia na meblach wypoczynkowych wykonane są najczęściej z aksamitu lub atłasu, w pasy lub o wzorach ornamentowych. Należy przy tym uważać, by nie przesadzić ze zdobieniami, zestawiając ze sobą ozdobne meble z innymi dekoracjami. Dobór wszystkich elementów i dodatków powinien być wyważony.

Dodatki we wnętrzach klasycznych

Charakter klasycznych wnętrz podkreślają wszelkie ozdobne wykończenia mebli i dodatkowe elementy dekoracyjne. Powinny się tu znaleźć profilowane fronty, eleganckie uchwyty, dekoracyjne krzesła. Jako dodatki doskonale się sprawdzą duże obrazy, wiszące nad sofą czy kominkiem. Nie powinno także zabraknąć luster. Obrazy i lustra doskonale wyglądać będą oprawione w bogato zdobione, reprezentacyjne ramy, dobrze, by były rzeźbione oraz dodatkowo złocone i nieco spatynowane, co doda powagi całemu wystrojowi. Pomieszczenia wypoczynkowe powinny być zwieńczone zdobionymi żyrandolami. Nie muszą mieć pełnych przepychu kryształowych kloszy, dobrze się sprawdzą tu żyrandole świecznikowe, doskonale wpisujące się w tego typu wnętrza. Natomiast w kuchni warto stosować dużo przeszkleń, a za szkłem postawić i wyeksponować zastawę stołową i inne porcelanowe elementy.

Czy warto się zdecydować na meble klasyczne i klasyczne wnętrza?

Odpowiedź brzmi – warto! Moda przychodzi i odchodzi. Coś, co niedawno było ostatnim krzykiem mody, dziś może być niechcianym reliktem z przemijającej epoki. Dobrym przykładem mogą być tu przestarzałe wnętrza rodem z PRL-u. Ale wnętrza i meble klasyczne są ponadczasowe. Takie aranżacje oparte są o nieśmiertelne kanony i z pewnością przeżyją jeszcze wiele nowopowstałych kierunków i trendów wnętrzarskich. Wybierając klasyczne aranżacje można mieć pewność, że stylowe wnętrza będą zachwycać swoją estetyką niezależnie od panujących aktualnie trendów i mody.