meble do salonu
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak umeblować salon? Porady aranżacyjne

Można powiedzieć, że salon to pomieszczenie reprezentacyjne w każdym domu. Stanowi miejsce spotkań nie tylko domowników, ale również gości, którzy odwiedzają rodzinę. Skoro spędza się w nim tyle czasu, to dobrze, jeśli jest on odpowiednio zaaranżowany. Czym się kierować podczas planowania wystroju salonu? Co jest ważniejsze – wygląd czy funkcjonalność?

Funkcja salonu

Przed przystąpieniem do meblowania salonu warto zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać to pomieszczenie. Najczęściej służy ono do odpoczynku – w samotności lub z innymi członkami rodziny. Salon jest też miejscem przyjęć, a także spotkań bez okazji. Ze względu na swoją funkcję powinien zatem sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi. Dobrze jest, jeśli panuje
w nim przyjemna atmosfera. Taki efekt da się osiągnąć odpowiednim wystrojem.

Jak wybrać meble do salonu?

Pierwszym co rzuca się w oczy jest wygląd mebli. Być może masz w głowie wizję salonu, którą chcesz zrealizować. Jeśli tak jest, na pewno zależy Ci na konkretnym designie. Podczas wyboru kieruj się głównie swoim gustem, a niekoniecznie panującą modą. To Tobie ma się podobać wystrój salonu w domu. Poza tym dobrze jest, jeśli meble pasują zarówno do siebie nawzajem, jak i do innych elementów. Pamiętaj o tym, żeby w wyglądzie mebli nie działo się zbyt wiele.

Jak wyjaśnia pracownik salonu meblowego Koburg Meble,  ciekawe wzornictwo jest magnesem przyciągającym spojrzenia, jednak nie warto silić się na oryginalność za wszelką cenę. Czasem proste formy są o wiele lepszym pomysłem. To samo dotyczy dekoracji – jeśli będą zastosowane z umiarem, na pewno uatrakcyjnią wygląd salonu, ale jeśli nie, mogą sprawiać wrażenie bałaganu.

Co się liczy poza wyglądem?

Kiedy już wiesz, jak mają wyglądać meble do Twojego salonu, możesz zacząć zwracać uwagę na inne czynniki. Pamiętaj o tym, że pokój dzienny to miejsce relaksu, powinien być więc komfortowy dla jego użytkowników. Warto wziąć też pod uwagę to, jak wiele osób będzie korzystało z salonu. Dla każdego musi znaleźć się miejsce przy stole (jeśli pomieszczenie pełni też funkcję jadalni), a najlepiej także na kanapie lub fotelu. Zadbaj o to, żeby meble do salonu były jak najbardziej funkcjonalne. Kluczowe jest również ich ustawienie – nie mogą w żaden sposób zawadzać domownikom. Poza tym zależy Ci zapewne na tym, aby służyły one przez długie lata. Dlatego koniecznie wybieraj meble precyzyjnie zrobione, z trwałych materiałów. Najlepsze jest to, że możesz znaleźć sprzęty, które będą łączyły ze sobą i atrakcyjny wygląd, i użyteczność, i solidność wykonania.