pokój młodzieżowy
10 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak umeblować pokój młodzieżowy?

Aranżacja pokoju dla nastolatka nie jest prostym zadaniem. To pomieszczenie jest jego małym królestwem. Na niewielkiej przestrzeni musimy zaaranżować miejsce do nauki, odpoczynku, czy rozwijania swoich pasji. Pokój musi być zagospodarowany tak, by spełniał wszystkie te funkcje, a przy okazji nie był zagracony i miał trochę wolnego miejsca. Jak zatem umeblować pomieszczenie, by było one funkcjonalne, wygodne, a przede wszystkim, ładne?

Jak zaaranżować miejsce do odpoczynku?

Głównym elementem pokoju zawsze jest łóżko. Jaki mebel wybrać, by nie przykuwał nadmiernej uwagi, ale był wygodny i duży? Eksperci z Centrum Meblowego Mebel – Styl w Świdnicy zauważają, że w niewielkiej przestrzeni najlepiej sprawdzi się łóżko piętrowe z wygodnym materacem. Jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli w jednym pomieszczeniu śpi dwójka dzieci, ale sprawdzi się też w przypadku pokoju jednoosobowego. Dzięki temu, na dole możemy wstawić biurko, czy inne meble oszczędzając przy tym trochę miejsca. Taki rodzaj łóżka zapewni nastolatkowi prywatność, która jest tak ważna w młodym wieku. Jeśli do naszego dziecka przychodzi dużo znajomych, warto zastanowić się nad rozkładaną kanapą. W dzień nie zajmuje aż tyle miejsca, a podczas spotkań nie trzeba będzie zastanawiać się, gdzie usadzić gości. W skrzyni znajdującej się pod rozkładanym meblem możemy, oprócz pościeli, umieścić na przykład niemieszczące się na półkach książki. Ważnym elementem jest też duża szafa, ponieważ nastolatkowie przywiązują dużą wagę do własnego wyglądu, często zmieniając swoją garderobę.

 O czym pamiętać w miejscu przeznaczonym do nauki?

W tym miejscu jednym z najważniejszych elementów jest wygodne krzesło. Musi ono być dobrane do wzrostu dziecka, najlepiej z opcją regulowania. Przy jego wyborze zastanówmy się, na którym z nich nastolatek będzie przybierał prawidłową pozycję w trakcie pracy i czy krzesło będzie ”rosnąć” razem z nim. Oprócz tego w tej części pokoju potrzebujemy więcej światła dziennego, dlatego najlepiej postawić biurko w okolicy okna. Zastanówmy się również nad dobrą lampką, która będzie używana po zmroku. Musi ona dawać dużo światła, by zadbać o wzrok naszego dziecka. Podczas meblowania pokoju młodzieżowego, nie zapomnijmy o biurku, które ułatwi na przykład naukę. Powinno mieć ono szeroki blat, aby pomieścić wszystkie książki i pomoce naukowe w jednym miejscu. W pobliżu warto postawić biblioteczkę czy szafki, by mieć do nich szybki dostęp i nie odrywać się od pracy na zbyt długi czas. Jeśli jednak nie mamy miejsca na ustawienie kolejnego mebla, pomyślmy nad zamontowaniem wiszących półek.