meble kuchenne
31 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak umeblować kuchnię? Porady aranżacyjne

Urządzanie kuchni nie należy do najłatwiejszych zadań. Pomieszczenie to jest dość wymagające – musi być jednocześnie ładne i funkcjonalne. Na szczęście ilość dostępnych aktualnie rozwiązań sprawia, że zaprojektowanie kuchni idealnej jest, mimo wszystko, możliwe. Przedstawiamy kilka porad aranżacyjnych, które pomogą wam w stworzeniu kuchni marzeń.

Kuchnia idealna, czyli jaka?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędza się bardzo dużo czasu. Co więcej, to takie miejsce, w którym bardzo dużo się robi i jeszcze więcej się dzieje. W kuchni powstają nasze codzienne posiłki oraz dania podawane podczas świąt i spotkań z przyjaciółmi. W wielu przypadkach, kuchnia to też część domu lub mieszkania, w którym wspólnie jedzą i spędzają czas wszyscy domownicy. Z tego względu pomieszczenie to musi być bardzo dobrze zaprojektowane.

Idealna kuchnia powinna być przede wszystkim ergonomiczna. Oznacza to, że wszystkie elementy jej wyposażenia muszą być dopasowane do jej przyszłych użytkowników. I tak, na przykład, wysokość blatów należy dostosować do wzrostu osoby, która najczęściej będzie na nich przygotowywać posiłki. Podobnie jest z wysokością szafek. Ponadto, w kuchni warto jest wygospodarować strefę jadalnianą, w której wygodnie i miło będzie można zjeść lub po prostu posiedzieć z innymi domownikami – radzi ekspert reprezentujący Studio Mebli Kuchennych Lux.

W idealnej kuchni nie może też zabraknąć odpowiednio dobranych mebli zapewniających dużo miejsca do przechowywania oraz komfortowej przestrzeni roboczej, a więc głębokiego blatu. Od tych dwóch elementów kuchennej aranżacji w dużej mierze zależy funkcjonalność tego pomieszczenia, toteż zarówno kwestię zabudowy kuchennej, jak i rodzaju i szerokości blatu należy bardzo dobrze przemyśleć. Najlepiej zdecydować się na meble kuchenne na wymiar – takie rozwiązanie pozwoli wam na zaprojektowanie i stworzenie kuchni w stu procentach dopasowanej do waszych potrzeb.

Oświetlenie w kuchni – jakie będzie najlepsze?

Bardzo istotną kwestią, która może mieć duży wpływ na wygodę korzystania z kuchni jest jej oświetlenie. Warto zapamiętać, że poza tradycyjnym oświetleniem sufitowym należy zadbać o dodatkowe źródła światła, takie jak oświetlenie punktowe, na przykład pod szafkami, które nie tylko stworzy miły klimat w pomieszczeniu, ale też ułatwi przygotowywanie potraw w słabo doświetlonym wnętrzu.

W kuchni najlepiej postawić na oświetlenie ciepłe, które delikatnie wtopi się w otoczenie. Warto zdecydować się na lampy o klasycznych, nienachalnych formach. Jeśli chcecie stworzyć przestrzeń w stylu nowoczesnym, możecie zdecydować się na bardziej ekstrawaganckie lampy w nietypowych formach, które nie tylko będą źródłem światła, ale też ciekawą ozdobą wnętrza.