mała kuchnia
2 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak umeblować kuchnię o niewielkim metrażu?

Ograniczona przestrzeń nie musi być przeszkodą w komfortowej aranżacji pomieszczenia, o ile zna się kilka sztuczek na jej „powiększenie”. Parę zabiegów może sprawić, że uzyska się więcej miejsca na potrzebne sprzęty, a mieszkanie wyda się mniej zagracone. Istotną rolę odgrywają tutaj meble kuchenne – powinny pomieścić wszystkie przybory oraz akcesoria.

Urządzając niewielką kuchnię (np. w bloku mieszkalnym), warto wziąć pod uwagę nie tylko to, w jaki sposób można ją optycznie powiększyć, ale także to, jak w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Przybory nie mogą być jednak „upchane” – liczne szafki i półki pozwolą pomieścić wszystkie sprzęty, ale nie zapewnią do nich wygodnego dostępu. Zanim jakikolwiek element wyposażenia znajdzie się już w pomieszczeniu, należy zatem dokładnie zastanowić się nad jego miejscem w dotychczasowej aranżacji, a także budową oraz zastosowaniem.

Jakie meble kuchenne wybrać do małego mieszkania? 

Aranżacja niewielkiego pomieszczenia wymaga zastosowania indywidualnych rozwiązań – nie sprawdzą się tutaj sprzęty, które można znaleźć na wystawie sieciowego sklepu. Wyposażenie przeznaczone do malutkiej kuchni powinno być wykonywane na wymiar, by zagospodarować wszystkie krzywizny i zakamarki, w jakich chowa się „odrobina” przestrzeni. Należy przyjrzeć się ścianom: warto w pełni wykorzystać ich powierzchnię, zawieszając część mebli kuchennych oraz uchwyty na przybory, np. magnesową poręcz na noże.

Wiele osób obawia się, że szafki montowane nad blatem sprawią, że pomieszczenie wyda się „zagracone”. Żeby uniknąć podobnego efektu, trzeba właściwie dobrać sprzęty: powinny mieć jasne barwy, a przynajmniej część z nich – posiadać też przeszklenia. Należy również pamiętać, że półki muszą znajdować się w zasięgu rąk domowników. Jak zaznaczają specjaliści z firmy AGMA Kuchnie z Gdańska, w szafkach można także zastosować przesuwne drzwiczki, które nie będą zajmować miejsca przy otwieraniu, dzięki czemu kuchnia będzie wyglądać na większą.

Wybór mebli kuchennych – co warto wiedzieć? 

Dolny rząd szafek powinien być szczególnie pojemny oraz zorganizowany – to tam najczęściej mieszczą się najcięższe sprzęty (patelnie, garnki i brytfanny), dlatego najlepiej, aby można było je komfortowo wyjąć. Pozostałą przestrzeń należy wykorzystać w 100%, zabudowując m.in. zmywarkę i uzyskując dodatkową powierzchnię blatu. Jeśli z boku znajdzie się trochę miejsca, można jeszcze zamontować tzw. półkę „cargo”, czyli rodzaj uchwytu na podręczne akcesoria. W niedużych kuchniach rezygnuje się też z niektórych rzeczy, np. stołu.