lazienka montaz podtynkowy elemwntow sanitarnych stelaz
26 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak ukryć elementy instalacji sanitarnej w łazience?

Instalacja sanitarna, czyli wszelkiego rodzaju rury, syfony oraz przelewy, na pewno nie jest zbyt estetycznym elementem, który chce się eksponować w swojej łazience. Z tego powodu warto zastanowić się nad dostępnymi sposobami jej ukrycia. Jakie rozwiązania pozwalają na skuteczne zamaskowanie niechcianych, a zarazem niezbędnych rur pojawiających się w łazienkach?

Montaż podtynkowy

Tworząc nową łazienkę lub przeprowadzając remont generalny mieszkania, warto skupić się na ukryciu instalacji sanitarnej pod tynkami. Takie rozwiązanie można wykorzystać zarówno w przypadku umywalek, jak i wanien, kabin prysznicowych, WC czy bidetów. Sklepy dystrybuujące instalacje sanitarne, takie jak Rudex-Bis, oferują specjalne części stworzone z myślą o montażu podtynkowym. W ten sposób z łatwością ukryjesz rury oraz elementy armatury pod estetycznymi tynkami pokrytymi kafelkami.

Meble łazienkowe i stelaże instalacyjne

Nie wszystkie elementy instalacji sanitarnej w łazience nadają się do ukrycia pod tynkami. Część z nich powinna być łatwo dostępna w przypadku ewentualnych awarii czy konieczności sprawdzenia ich stanu. Kwestia ta dotyczy, między innymi, rur pod umywalką, które z łatwością można schować wewnątrz eleganckiej szafki lub nawet w specjalnym postumencie. Dobrym pomysłem okazuje się także zastosowanie stelaża instalacyjnego, który daje pewną swobodę odnośnie wyboru miejsca mocowania umywalki.

Elementy instalacji wanny

Najczęściej elementy instalacji wanny ukrywa się w specjalnych obudowach. Nie mogą być one jednak zabudowane z każdej strony, dlatego konieczne jest zastosowanie rozwiązań ułatwiających dostęp do syfonu w dowolnym momencie. W tym celu najczęściej wykorzystuje się ruchome płytki lub drzwiczki rewizyjne, które swoim designem nie odbiegają od pozostałych fragmentów obudowy wanny.

Zabudowanie rur płytami karton-gips

Płyty karton-gips są szczególnie popularne w przypadku widocznych rur, których nie można ukryć pod tynkiem. Pozwalają one na stworzenie geometrycznych wypukłości i wnętrz stających się ciekawym urozmaiceniem łazienki w kształcie prostopadłościanu. Takie płyty w wielu przypadkach są stosowane również w celu ukrycia rur centralnego ogrzewania przechodzących przez dane pomieszczenie. Oprócz swojej uniwersalności, umożliwiają one także szybki dostęp do instalacji w razie awarii.

Pokrycie rur farbą

W przypadku industrialnych wnętrz, w których stawia się na odkrywanie metalowych elementów, dobrym pomysłem może okazać się pomalowanie rur specjalną farbą. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak wyłącznie w łazienkach urządzonych w konkretnym stylu.