2 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak układać płyty tarasowe?

Każdy z nas marzy o ładnym i funkcjonalnym tarasie. W jego stworzeniu pomóc mogą płyty tarasowe, czyli produkty, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne. To bardzo praktyczne i szybkie w montażu rozwiązanie. Przy odrobinie chęci można samodzielnie stworzyć upragniony układ i cieszyć się estetyczną przestrzenią na zewnątrz. W jaki sposób układać wspomniane elementy?

Jak dobrać odpowiednie płyty tarasowe?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego rodzaju płyt tarasowych. Należy zawsze uwzględniać potencjalne warunki atmosferyczne i oszacować ewentualne ryzyko uszkodzeń mechanicznych podczas wieloletniej eksploatacji. Dodatkowo liczy się też ogólna estetyka.

Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, gdzie obiekt jest usytuowany, płyty tarasowe zawsze są narażone na działanie deszczu, promieni słonecznych, mrozu itd. Szczególnie w wietrznych i chłodnych rejonach (na przykład w województwach północnych) warto zaopatrzyć się w wersje mrozoodporne tego materiału. W pozostałych przypadkach dobrze sprawdzą się modele o właściwościach antypoślizgowych lub ze zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia. Wówczas masz gwarancję ich niezawodności.

Na rynku istnieją także warianty zapobiegające utarcie koloru lub takie, które ograniczają występowanie wykwitów. Asortyment produktów jest szeroki, więc każdy znajdzie model dla siebie, a wybór ograniczać może jedynie budżet przeznaczony na budowę tarasu. Z pewnością warto przyjrzeć się takim ciekawym rozwiązaniom.

Planowanie tarasu

Oczywiście już na etapie projektu należy uwzględnić wielkość i kształt tarasu. Większe płyty (np. 100 × 50 cm) sprawdzą się na szczególnie dużych terenach. Są łatwiejsze do utrzymania w czystości i dobrze komponują się z nowoczesnymi dodatkami ogrodowymi.

Ważnym elementem jest wymierzenie tarasu – zaleca się, by jego długość i szerokość dopasować do wielokrotności wybranych płyt czy kostki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych i trudnych docinek.

Podczas aranżowania tarasu  dobrze jest też zaplanować palisady, obrzeża i stopnie. W ten sposób można wyznaczyć bezpieczne i ładnie prezentujące się strefy oddzielające taras od ogrodu.

Układanie płyt tarasowych „na sucho”

Metodą „na sucho” można ułożyć płyty tarasowe samodzielnie. Inaczej jest z metodą „na mokro” (z wylewką betonową), która wymaga już specjalistycznej wiedzy i powinna być wdrażana przez fachowca.

Producenci oferują dziś płyty o coraz lepszej jakości, które dostosowane są do potrzeb współczesnych użytkowników, natomiast sama technologia montażu »na sucho« jest przede wszystkim szybka. Kompletny montaż płyt tarasowych tą metodą nie powinien zająć więcej niż kilkanaście godzin i można wykonać go samodzielnie. Dodatkowo oszczędza to koszty związane z zakupem cementu, kleju czy zapraw wodochronnych – przekonuje  brukarz z firmy DARBUD Dariusz Pataj.

Najpierw należy zdjąć warstwę humusu. Kolejnym krokiem będzie wytyczenie tarasu na danym terenie, uwzględniając naniesienie wysokości. Dobrze jest obsadzić wyznaczony zarys donicami, palisadami. Istotnym punktem jest wyrównanie terenu piaskiem. Przedostatni etap obejmuje natomiast wykonanie podbudowy z kruszywa lub podsypki cementowo-piaskowej.

Końcowym etapem całego przedsięwzięcia będzie ułożenie podłogi z płyt tarasowych lub kostki brukowej.

Co ważne, zamontowany „na sucho” taras można łatwo modyfikować, a w razie potrzeby wymienić płytkę bez potrzeby kucia.

Taras wentylowany – układanie płyt na wspornikach

A może lepiej zaprojektować taras wentylowany? To bardzo ciekawe rozwiązanie. W metodzie tej wykorzystuje się specjalne wsporniki, które należy ustawić na stabilnym podłożu. Następnie to właśnie na nich kładzione są płyty. 

Warto pamiętać, że w przypadku tarasów wentylowanych najlepiej sprawdzają się płyty o regularnych, geometrycznych kształtach, czyli kwadraty i prostokąty.

Zaletą tarasu wentylowanego jest to, że można go nie tylko szybko i sprawnie ułożyć, ale w razie konieczności także błyskawicznie zdemontować. Co więcej, pod betonowymi płytami możesz przeciągnąć różnego typu instalacje – choćby elektryczne. Dzięki temu doprowadzenie na ogród oświetlenia jest bardzo łatwe.