panele
6 października 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Jak układać panele?

Panele, zwłaszcza laminowane, to często wybierany rodzaj pokrycia podłogi. Są niedrogie, mają wspaniałe wzornictwo, a ich montaż nie sprawia większych kłopotów. Wiedzę, jak kłaść panele, można posiąść niezwykle łatwo. Dokładając do tego fakt, że za pomocą paneli można szybko (i ekonomicznie) odmienić wygląd niemal każdego wnętrza, przestaje dziwić ich rosnąca popularność.

Jeśli jesteś jedną z osób, która rozważa zastosowanie paneli w swoim domu, mieszkaniu (czy też w jakimkolwiek miejscu, w którym potrzebna Ci jest nowa podłoga), przeczytaj nasz mini-poradnik. Podpowiemy w nim, czym się kierować wybierając materiały i skąd dowiedzieć się, jak układać panele.

O tym, jakie panele wybrać, decyduje kilka czynników. Pierwszy z nich to pomieszczenie, w którym zamierzamy je położyć. Do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, jak przedpokój, pokój dzienny, kuchnia czy klatka schodowa, powinniśmy wybrać panele o najlepszej klasie ścieralności, czyli AC4 lub AC5 (najwyższa). Do pomieszczeń, po których poruszamy się rzadko (jak sypialnia), możemy zastosować panele laminowane o najniższej klasie ścieralności – AC1. Panele laminowane nie są polecane do pomieszczeń, w których jest wilgotno – raczej nie nadają się na pokrycie podłogi w łazience. Drugim, niemniej istotnym czynnikiem, który powinien zadecydować, jakie panele wybrać, jest ich producent. Im bardziej renomowana i znana na rynku firma, tym większa pewność jakości oferowanych przez nią materiałów. Ponadto solidni producenci dają wieloletnią gwarancję na panele – jeśli podłoga ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu, nie z naszej winy, możemy bez trudu ubiegać się o zwrot kosztów lub wymianę paneli na koszt producenta. Trzecim czynnikiem wyboru powinna być cena. W przypadku paneli zasada mówiąca o cenie, jako wyznaczniku jakości jest, niestety, zgodna z prawdą. Cena wyznacza nie tylko spodziewaną wytrzymałość podłogi, ale także jej wzornictwo, możliwość konserwacji i zachowanie zadbanego wyglądu.

Na szczęście to, co wydamy na droższe materiały możemy łatwo odzyskać samodzielnie układając panele. Jeśli dysponujemy choćby minimalnym zadęciem do majsterkowania, nie będziemy musieli ponieść kosztów ich montażu. To naprawdę nic trudnego. Nawet laik z łatwością nauczy się, jak kłaść panele. Warto zajrzeć w tym celu na portale internetowe dla majsterkowiczów, które pełne są fachowych porad, jak układać panele. Ponadto sami producenci paneli zamieszczają na swoich stronach WWW szczegółowe instrukcje dotyczące montażu, potrzebnych narzędzi i niezbędnych do ułożenia podłogi akcesoriów. Techniki, jak położyć panele, możemy nauczyć się także za pomocą filmów instruktażowych zamieszczanych w darmowych serwisach internetowych.

Po zasięgnięciu (i przyswojeniu) wiedzy, jak kłaść panele, możemy nareszcie udać się na zakupy. W niezbędne narzędzia i akcesoria możemy wyposażyć się w jednym z hipermarketów budowlanych lub w sklepie internetowym – tu dokonamy najtańszych zakupów. Nie inwestujmy w zbyt drogi sprzęt. Wystarczy taki, który pozwoli nam na jednorazowe ułożenie podłogi, a zaoszczędzone pieniądze zainwestujmy w panele i dobry podkład.