Udrażnianie rynien
15 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak udrażniać rynny dachowe?

Rynny dachowe mają za zadanie chronić dach i elewację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Od dobrego stanu rynien zależy komfort mieszkańców domu oraz stan techniczny budynku. Ale żeby rynny prawidłowo funkcjonowały, powinny być prawidłowo zainstalowane, a przede wszystkim drożne. Dlatego istotne jest ich regularne czyszczenie. Jak udrażniać rynny dachowe?

Jak często powinny być czyszczone rynny?

Częstotliwość czyszczenia układu rynien dachowych powinna wynosić co najmniej dwa razy w roku. Przy okazji tych czynności warto również zwrócić uwagę na stan techniczny rynien i wszystkich połączeń, a w razie odkrycia jakiegoś niewielkiego uszkodzenia naprawić je, zanim dojdzie do poważniejszej awarii.

W rynnach zazwyczaj zalegają liście z jesiennych opadów i owoce sąsiednich drzew, takie jak kasztany czy żołędzie. W przewodach rynnowych mogą też być pozostałości ptasich gniazd i inne zanieczyszczenia, które nawarstwiając się, powodują utrudnianie przepływu wody. W najpoważniejszych przypadkach dochodzi do zatkania przepływu i woda z opadów wylewa się na elewacje, zawilgacając budynek i tworząc nieestetyczne zacieki.

W jaki sposób udrażnia się rynny dachowe

Udrażnianie rynien dachowych można przeprowadzić samemu lub skorzystać z usług takich firm, jak Dach-Termo, których profilem działalności są zarówno usługi dekarskie, jak i konserwacyjne, związane właśnie z dachami. Ktokolwiek jednak by tego nie dokonywał, to za każdym razem te czynności wyglądają podobnie.

Pierwszą czynnością w takim przypadku jest sprawdzenie drożności rynien, która polega na wlaniu w nie wody i obserwacji sposobu jej spływania. W przypadku nieprawidłowości zazwyczaj używa się szczotki teleskopowej w celu usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń. Korzystanie z usług wyspecjalizowanych ekip jest o tyle lepsze, że posiadają one właściwy sprzęt i doświadczenie, co przekłada się na bezpieczeństwo tego rodzaju prac. Wyspecjalizowane ekipy są również w stanie rozmontować sito, które czasem znajduje się w instalacji. To właśnie na nim zatrzymuje się najwięcej nieczystości.

Co wpływa na czystość rynien?

Udrażnianie rynien warto przeprowadzać regularnie, jednak niekiedy zachodzi konieczność częstszych zabiegów tego typu. Powodami takiego stanu rzeczy może być sąsiedztwo wielu wysokich drzew, a także nieprawidłowo zaprojektowana instalacja całego układu rynien. Z tego też powodu o konieczności czyszczenia przewodów odprowadzających wodę deszczową trzeba pomyśleć już w fazie ich projektowania.