Kolorowe elementy wystroju wnetrza
18 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak stworzyć wnętrze w stylu eklektycznym?

Można by się spodziewać, że styl eklektyczny, którego nazwa sugeruje przypadkowość i nieuporządkowanie, właśnie taki będzie. Jednak nie jest to do końca prawdą. Wnętrza eklektyczne faktycznie mogą na początku zaskakiwać różnorodnością i mnogością odniesień do różnych stylów, ale to tylko pozory. Koncepcja stylu eklektycznego jest mianowicie bardzo przemyślana. Jak stworzyć wnętrze w tym stylu?

Charakterystyka stylu eklektycznego

Eklektyzm jest stylem mieszanym. Najczęściej dotyczy łączenia elementów tradycyjnych z nowoczesnymi. Jednak nie jest to regułą. W stylu tym w zasadzie nie ma z góry ustanowionych zasad, raczej są one tworzone przez osobę urządzającą wnętrze. Łączy ona elementy pozornie ze sobą nie pasujące, opierając się na własnym guście i intuicji. Właściwie zasady tworzą się w trakcie urządzania wnętrza. Wiadomo, że do tego, aby urządzać w styl eklektycznym, trzeba mieć przynajmniej podstawowy zmysł estetyczny.

W sprzęty, bibeloty i ozdoby warto zaopatrywać się w dobrych sklepach takich, jak  Cuda Wianki. Przy zakupach jednak należy stosować zasadę „mniej znaczy więcej”, bo w przeciwnym razie łatwo o efekt przeładowania, co nie jest dobre i niweczy nawet najbardziej oryginalny zamysł.

Czym wyróżnia się styl eklektyczny na tle innych?

Eklektyczne wnętrze to przede wszystkim odważne i nietypowe łączenie kolorów. Przykładem może być fiolet i butelkowa zieleń lub żółty z niebieskim lub szafirowym. Innym trikiem jest łączenie starych mebli z nowoczesnym, często industrialnym wnętrzem. Kolejną zasadą jest łączenie wzorów, na przykład kwiecistych tkanin i graficznych, wektorowych wzorów na ścianach.

Eklektyzm wyróżnia brak zasad, jednak nie można powiedzieć, że zupełnie ich nie ma. Istnieją one tylko w głowie projektanta i w konsekwencji dadzą się zauważyć już po urządzeniu wnętrza.

Co można łączyć w stylu eklektycznym?

Czy w stylu eklektycznym można łączyć wszystko ze wszystkim? Czy istnieją artykuły do wystroju wnętrz typowo zaliczane do stylu eklektycznego? Otóż nie, bo styl ten czerpie bezpośrednio z innych stylów. Nie można też postawić na chaos w postaci łączenia wszystkiego ze wszystkim. W całym zamierzeniu warto dysponować odrobiną spokoju i rozwagi. Nie należy przesadzać z różnorodnością, bo zamiast stylu eklektycznego wyjdzie graciarnia i bezguście. Najlepiej wszystko doskonale przemyśleć i nie do razu kupować wszystkie sprzęty i ozdoby. Najlepszym sposobem na sukces jest nie spieszyć się i powoli, sukcesywnie dobierać do siebie poszczególne elementy wystroju.