parkiet
9 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak stworzyć mozaikę parkietową?

Mozaiki parkietowe, kojarzące się z czasami PRL-u, zdecydowanie wracają do łask. I nic w tym dziwnego, ponieważ są estetyczne, uniwersalne i niezawodne. Doskonale sprawdzają się zatem zarówno w mieszkaniach, jak i lokalach użytkowych czy biurach. Mozaikę łatwo spersonalizować, tworząc podłogę jedyną w swoim rodzaju. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ułożenie tego rodzaju parkietu?

Czym jest mozaika parkietowa? 

Na mozaikę parkietową składają się setki niewielkich drewnianych elementów, które przykleja się do płyty lub siatki, tworząc tafle o grubości kilkunastu milimetrów. Każda tafla jest zatem staranną kompozycją, powstającą z jednego lub kilku rodzajów drewna, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Do najważniejszych zalet tego rodzaju drewnianego parkietu należy stosunkowo niska cena, szybki montaż, bogate wzornictwo oraz wysoka wytrzymałość. Co więcej, uszkodzoną taflę mozaiki łatwo naprawić lub wymienić na nową bez konieczności renowacji całej podłogi.

Jaki wzór mozaiki wybrać? 

Mnogość wzorów mozaiki podłogowej może przyprawić o zawrót głowy. Od najprostszych szachownicy, cegiełki czy układu równoległego (paralell) przez różne rodzaje jodełki po najbardziej złożone mozaiki ozdobne i pałacowe – bez wątpienia jest w czym wybierać. Niektóre układy są stonowane, inne grają pierwsze skrzypce w pomieszczeniu, przyciągając wzrok efektem trójwymiarowości lub odważnymi zestawieniami kontrastowych odcieni i różnych gatunków drewna. Część firm oferuje ponadto wykonanie mozaiki według indywidualnego projektu klienta, możemy więc całkowicie puścić wodze fantazji.

Zanim jednak się zagalopujemy, warto wziąć pod uwagę wymiary, układ i styl wnętrza. Skomplikowane, dekoracyjne wzory pasują do przestronnych salonów utrzymanych w stylu ludwikowskim, natomiast w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach lepiej sprawdzą się proste układy. Umiejętnie dobierając wzór, możemy optycznie poszerzyć lub zmniejszyć pomieszczenie – warto mieć to na uwadze.

Komu zlecić układanie mozaiki parkietowej? 

Przygotowanie i ułożenie mozaiki parkietowej jest prawdziwą sztuką – by efekt był zachwycający i trwały, warto zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie takiej jak Silesia Parkiet z Katowic oferującej podłogi drewniane dla wymagających klientów. By mozaika prezentowała się doskonale, należy starannie przygotować podłoże i precyzyjnie ułożyć wybrany wzór. Fachowcy pomogą dobrać rodzaj mozaiki i drewna, a także doradzą, jak o nią dbać, by przetrwała lata w idealnym stanie.