sprzedaż domu
10 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak sprzedać dom?

Zdarza się, że musimy wyjechać na długi czas zagranicę, zmieniamy pracę i musimy przenieść się do innego miasta, powiększa nam się rodzina lub po prostu chcemy dokonać jakiejś zmiany w życiu – istnieje bardzo wiele różnych powodów, dla których musimy sprzedać dom. Jeśli Ty również jesteś w takiej sytuacji, przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym znajdziesz informacje dotyczące tego, jak sprzedać dom, aby uzyskać korzystną cenę i nie narazić się na kłopoty.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że potencjalni kupcy poszukują wielu konkretnych informacji. Jeśli wystawiasz dom na sprzedaż, zadbaj o to, aby w Twoim ogłoszeniu znalazło się jak najwięcej szczegółów. Pomijając takie podstawy, jak metraż, cena i lokalizacja, w ogłoszeniu powinny znaleźć się również informacje o roku budowy, stanie technicznym, przebytych remontach, dostępie do mediów (woda, prąd, gaz, Internet, telefon stacjonarny), podłączeniu (lub nie) do systemu kanalizacji, okolicznej infrastrukturze (drogi, komunikacja, sklepy, placówki edukacyjne czy medyczne w okolicy, dostęp do poczty, instytucji finansowych). W ogłoszeniu powinna także zostać umieszczona informacja o aktualnym stanie prawnym, zarówno domu na sprzedaż, jak i działki, na której stoi. Znacznie przyspieszysz sprzedaż domu, jeśli w ogłoszeniu zamieścisz jego aktualne (!) i ostre (!) zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Pamiętaj, że transparentność ogłoszeń to w dzisiejszych czasach standard – jeśli nie wzbudzisz zaufania potencjalnych klientów już na etapie ogłoszenia chęci sprzedaży domu, nie możesz liczyć na zainteresowanie Twoją ofertą.

Jak chcesz sprzedać dom, to spraw, aby potencjalni klienci mogli jak najłatwiej Cię odnaleźć. Umieść ogłoszenia, gdzie tylko się da – w Internecie, lokalnej i krajowej prasie, na okolicznych słupach ogłoszeniowych. Warto postawić na terenie działki tablicę z informacją o chęci sprzedaży domu. Nie najgorszym pomysłem jest również skorzystanie z usług agencji nieruchomości – pod warunkiem, że nie będzie od Ciebie wymagać podpisania umowy na wyłączność. Jeśli agencja nie będzie sprawna w pozyskiwaniu klientów, możesz przez długi czas nie móc sprzedać domu ze względu na wysoką karę finansową, jaka grozi za zerwanie warunków tej umowy.

Jak chcesz korzystnie sprzedać dom, musisz nie tylko uzbroić się w cierpliwość, ale podszkolić się w zakresie negocjacji cen. Weź pod uwagę, że osoby kupujące domy z rynku wtórnego chcą dokonać zakupu za jak najniższą kwotę. Dlatego warto w ogłoszeniu podać nieco wyższą cenę od tej, jaką chcesz uzyskać – nadwyżka będzie kwotą, o którą ewentualnie opuścisz cenę domu, kiedy już dojdzie do negocjacji między Tobą a klientem. Strategia ta nie sprawdzi się jednak, jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży domu. Tylko znaczne obniżenie ceny pozwoli Ci na krótki okres oczekiwania na klientów.