szambo
20 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak są zbudowane szamba modułowe?

Jeżeli budujemy dom na działce, która nie jest przyłączona do systemu kanalizacji, sami musimy zadbać o odpowiednie odprowadzanie ścieków. Decyzja o wykonaniu, a także o lokalizacji szamba powinna zostać podjęta jeszcze na etapie przygotowań do budowy domu. Zbiornik może być umieszczony w dowolnym miejscu na działce, jednak z zachowaniem odpowiedniej odległości od jej granic, a także studni oraz okien i drzwi. Na rynku można znaleźć szamba, które są wykonane z różnorodnych materiałów i mają różne pojemności. Coraz większą popularnością cieszy się budowa szamb modułowych. Czym charakteryzuje się taki rodzaj zbiorników?

Szamba modułowe betonowe

Szamba betonowe tworzy się ze szczelnych betonowych mieszanek, które są odporne na działanie środków chemicznych, a także na przesiąkanie wody. Zbiorniki betonowe charakteryzują się bardzo dobrą szczelnością, dzięki czemu ścieki nie przedostają się do środowiska naturalnego i nie zanieczyszczają go. Dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bezpiecznie przenoszą nawet duże obciążenia.

Betonowa mieszanka, którą stosuje się do produkcji szamb, jest wytwarzana z naturalnych składników, a więc sam proces produkcji również jest przyjazny dla środowiska. Szamba modułowe wykonane z betonu mogą mieć różną pojemność. Moduły żelbetowe pozwalają na dostosowanie wielkości zbiornika do otoczenia, w którym będzie się znajdował, poprzez jego rozbudowanie.

Szamba jedno i wielokomorowe

Szamba modułowe jednokomorowe sprawdzają się najlepiej na niewielkich działkach, gdzie produkuje się niewiele nieczystości. Na rynku dostępne są szamba jednokomorowe w jednym elemencie bądź łączone z dwóch komponentów. Każdy zbiornik składa się z części zasadniczej, a także pokrywy wyposażonej w betonowy kominek.

Jak mówi jeden z pracowników JESBET Szamba Online: Wielokomorowe zbiorniki na ścieki sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku większych budynków mieszkalnych, a także gospodarstw rolnych i miejsc użyteczności publicznej. Szamba wielokomorowe mogą być oczyszczanie tylko przez specjalistyczne firmy asenizacyjne, ale także poprzez połączenie zbiornika z systemem rozsączającym. Taki rodzaj szamba w odróżnieniu od szamba jednokomorowego posiada przegrodę przelewową. Przegroda służy do zatrzymywania w pierwszej komorze tzw. grubych ścieków, podczas gdy ścieki płynne przelewają się do drugiej komory.

Dlaczego warto wybrać zbiornik wielokomorowy?

Szambo wielokomorowe nie zagraża środowisku naturalnemu, ponieważ płynne ścieki można rozprowadzić w gruncie za pomocą drenażu, po wcześniejszym oczyszczeniu odpowiednimi szczepami bakterii. Bakterie przetwarzają ścieki na wodę, dzięki czemu możliwe jest jej późniejsze legalne odprowadzenie z szamba. Wybór zbiornika wielokomorowego jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem szczególnie w przypadku domów wielorodzinnych, ponieważ nie trzeba martwić się w takiej sytuacji o ciągłe opróżnianie szamba.

Szeroki wybór zbiorników na nieczystości pozwala na dopasowanie szamba, które będzie jak najbardziej ekonomiczne. Wybierając zbiornik, zdecydowanie warto postawić na szambo modułowe, które jest zbudowane z kilku elementów, dzięki czemu można dobrać jego wielkość do indywidualnych potrzeb.