Dekoracja stołu na ważny obiad
23 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przygotować stół na uroczysty obiad?

Obiad celebrowany w gronie najbliższych to okazja wymagająca szczególnej oprawy. Najwięcej uwagi należy poświęcić dekoracji stołu, który podczas tego typu wydarzeń zamienia się w serce domu. Wszystkie elementy znajdujące się na blacie powinny ze sobą doskonale współgrać oraz tworzyć przytulną atmosferę sprzyjającą rozmowie. O czym nie można więc zapomnieć w trakcie nakrywania stołu przed odświętnym obiadem?

Zastawa to nie wszystko

Pierwszym krokiem w ramach przygotowywania stołu na ważne spotkanie jest wybranie zastawy. Świetną propozycję na taką uroczystość stanowią zarówno proste, śnieżnobiałe talerze wykonane z porcelany, jak i nowoczesne naczynia z różnego rodzaju zdobieniami czy o nieoczywistych, np. kwadratowych lub owalnych kształtach. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż zastawa bez wątpienia gra pierwsze skrzypce, solo nigdy nie będzie wyglądać dobrze – kluczowe jest staranne dopasowanie do niej stylowych dodatków.

Przede wszystkim należy zastanowić się nad odpowiednim bieżnikiem albo obrusem. Bieżnik wydaje się mniej formalny niż gładki, klasyczny obrus w jednolitym (najlepiej białym) kolorze. W związku z tym uroczysty obiad może być właśnie znakomitym pretekstem do tego, by wyjąć z szafy ulubiony obrus zarezerwowany na święta. Natomiast bieżnik można w takim przypadku traktować jako nakrycie idealne na swobodniejszą okazję, np. spotkanie ze znajomymi czy romantyczną kolację. Wiele zależy nie tylko od charakteru i rangi wydarzenia, ale też zaproszonych gości, a nawet serwowanych dań. Warto mieć w domu przynajmniej jeden tradycyjny obrus oraz modny, pasujący do wnętrza bieżnik – taki zestaw wystarczy, by szybko przygotować stół na każde wydarzenie.

Jak udekorować stół na ważny obiad?

Jeśli nakrycie i zastawa zostały już wybrane, czas skoncentrować się na drobnych dekoracjach. Duże wazony, wysokie świece i obszerne stroiki raczej nie sprawdzają się w domu – stoły zwykle nie są odpowiednio duże. Tego typu ozdoby mogłyby przeszkadzać w swobodnym spożywaniu posiłku i sięganiu np. po napoje znajdujące się na blacie. Ponadto ważne jest zapewnienie gościom właściwych warunków do rozmowy – osoby siedzące naprzeciwko siebie powinny dobrze się widzieć. Pracownik e-sklepu z tekstyliami Tanie Obrusy doradza:

Dekoracjami do rozważenia w pierwszej kolejności są niewielkie świeczki, mogą być zapachowe, oraz efektowne i zarazem praktyczne obrączki na serwetki. Można też spróbować wzbogacić aranżację stołu o ozdobne podkładki – ważne, by pasowały zarówno do talerzy, jak i do nakrycia.

Przygotowanie stołu na spotkanie w gronie bliskich to nie lada wyzwanie, które może przynieść jednak wiele satysfakcji. Czas spędzony przy starannie udekorowanym stole z pewnością będzie owocny i upłynie w ciepłej, rodzinnej atmosferze.